PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie inauguracja Roku Kościuszki

  • PAP/MIW    24 marca 2017 - 11:43
W Krakowie inauguracja Roku Kościuszki
Insurekcja rozpoczęła się 223 lata temu na rynku w Krakowie. (fot. pixabay.com)

Dziś (24.03) w Krakowie odbędzie się oficjalna inauguracja Roku Kościuszki. W programie krakowskich obchodów Roku Kościuszki są inscenizacje historyczne, wystawy, konkursy, a także międzynarodowa konferencja naukowa. W całym kraju z okazji Roku Kościuszki planowane są wydarzenia, upamiętniające Naczelnika. Obchody objęło patronatem UNESCO oraz prezydent Duda.
• Prezydent Andrzej Duda zachęca do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Roku Tadeusza Kościuszki.

• Upamiętniają one - jak podkreśla prezydent - jednego z największych polskich bohaterów narodowych oraz jednego z najżarliwszych orędowników wolności i godności każdego człowieka.

• Dziś (24 marca) przypada 223. rocznica złożenia przez Tadeusza Kościuszkę na Rynku Głównym w Krakowie uroczystej przysięgi i ogłoszenia tym samym aktu Insurekcji Kościuszkowskiej. W 2017 r. przypada też 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki.

- Proklamowany przez Sejm Rzeczypospolitej Rok Tadeusza Kościuszki jest okazją, aby w dwusetną rocznicę śmierci jednego z największych polskich patriotów i przywódców narodowych podkreślić ponadczasową aktualność wartości, które reprezentował - napisał prezydent w liście napisanym na inaugurację Roku Tadeusza Kościuszki zamieszczonym na internetowej stronie prezydenckiej kancelarii.

Przypomniał, że Kościuszko był "wszechstronnie wykształconym absolwentem Szkoły Rycerskiej" i "bohaterem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych", a "jego wiedza, doświadczenie i sumienność, a jednocześnie oddanie sprawie wolności, męstwo w walce o prawo narodów do samostanowienia, zyskały mu za oceanem ogromną wdzięczność i szacunek".

Obchody przypomną osobę i zasługi patrona naszej wolności

Podczas insurekcji - podkreślił prezydent - Kościuszko "zagrzewał do boju nie tylko synów szlacheckich rodów, ale też mieszczan i chłopów" i był "to przełomowy moment naszej historii".

- To wtedy, pod buławą Naczelnika Kościuszki, w walce o wspólną Ojczyznę oraz o wspólne ideały wolności i społecznej solidarności, narodził się nowoczesny naród polski - napisał prezydent.

- I choć Rzeczpospolita zniknęła wtedy z mapy Europy, pamięć o wojnie stoczonej w jej obronie przetrwała. Trwała wiara w odrodzenie Polski jako państwa niezależnego, silnego, rządzonego sprawnie i sprawiedliwie - podkreślił prezydent pisząc, że nadzieja, która ożywiała uczestników insurekcji "nie gasła także w kolejnych pokoleniach".

- To ona pomogła nam odzyskać wolność w roku 1918. To ona umacniała nas podczas II wojny światowej, w okresie powstania antykomunistycznego i podczas zmagań z totalitarnym zniewoleniem. Bohaterstwo i determinacja uczestników insurekcji kościuszkowskiej oraz ich wodza po dziś dzień napełnia nas podziwem i dumą - napisał prezydent.

Podkreślił, że ufa, iż "obchody Roku Tadeusza Kościuszki przypomną osobę i zasługi patrona naszej wolności".

- Niech jego życie, myśl i dokonania staną się na nowo źródłem inspiracji dla Polaków oraz dla innych narodów, w historii których obecny jest bądź to sam generał Kościuszko, bądź to ideały, którym służył - napisał prezydent, zachęcając do udziału w obchodach Roku Tadeusza Kościuszki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.