PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie powstaje Aleja Kongresowa

  • PAP/JS    3 lipca 2017 - 19:21
W Krakowie powstaje Aleja Kongresowa
Wśród sadzących platana klonolistnego byli dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Drzewa, upamiętniające międzynarodowe kongresy w Krakowie, będą sadzone wzdłuż ul. Monte Cassino, niedaleko ICE Kraków. W ten sposób powstanie Aleja Kongresowa. Pierwsze drzewo, posadzono w poniedziałek (3 lipca), upamiętnia 41. sesję UNESCO w Krakowie.
Wśród sadzących platana klonolistnego byli dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

"To nie przypadek, że z okazji tej sesji sadzimy drzewo tak piękne, które jest swego rodzaju rzeźbą. Jak państwo wiecie, UNESCO dba nie tylko o dziedzictwo, ale i o ochronę środowiska. I to będzie taki symbol tej ochrony" - powiedział prezydent Krakowa.

Inicjatorami utworzenia Alei Kongresowej są Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF) i Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM). Aleja powstaje w pobliżu Centrum Kongresowego ICE, ponieważ jest ono miejscem licznych, wielkich międzynarodowych spotkań.

"Przy okazji każdego kolejnego międzynarodowego kongresu będzie sadzone drzewo. Docelowo chcemy, by w Alei pojawiło się co najmniej 30 platanów" - powiedział PAP dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Platan klonolistny szybko rośnie, jest odporny na warunki miejskie. Pomysłodawcy podkreślają jego ozdobny charakter oraz użyteczność w walce z zanieczyszczeniami. Zwracają też uwagę, że Kraków jest drugim po Warszawie miastem, gdzie odbywa się tak wiele międzynarodowych kongresów.

41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO została zainagurowana w Krakowie z niedzielę, obrady rozpoczęły się w poniedziałek. Wydarzenie potrwa do 12 lipca. Uczestnicy spotkań podejmą ponad 200 decyzji dotyczących światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.