PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie powstanie pomnik płk. Kuklińskiego?

  • PAP    18 kwietnia 2014 - 06:57

Po Wielkanocy złożony zostanie wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w Krakowie pomnika pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.
Krakowskie Stowarzyszenie im. płk. Ryszarda Kuklińskiego otrzymało już zaś zgodę na wejście na działkę, na której ma powstać monument. Dostało ją od Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który podpisał umowę ws. użyczenia terenu ze spółką Abby Investment - informuje "Dziennik Polski".

Mamy nadzieję, że sprawy potoczą się teraz szybciej - podkreśla prezes stowarzyszenia Henryk Pach. Jak przypomina, pomysł na pomnik zrodził się w dniu śmierci pułkownika, 11 lutego 2004 r. Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o budowie monumentu w 2009 r., zaś o jego lokalizacji - w 2010 r.

Pomnik na który składają się wysoka na 9,5 m parabola i biegnący pod nią walący się mur berliński z wyrwą w kształcie litery "V" zaprojektowali arch. Krzysztof Lenartowicz i prof. Czesław Dźwigaj.

Jak wylicza "DP", monument ma kosztować 400 tys. zł, nie licząc oświetlenia i monitoringu, które mają zapobiec dewastacjom, jakich doświadcza popiersie płk. Kuklińskiego w krakowskim parku Jordana.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ziuta, 2014-04-25 18:47:44

    Co za kraj! Jak nie pomniki obrońcy pedofilów to pomniki zdrajców, a co najmniej postaci szemranych. To może jeszcze postawmy pomnik Hitlera i już niczego do szczęścia nam nie będzie brakowało. Niektórym to naprawdę opatrzność rozum odbiera.
  • historyk, 2014-04-18 12:24:20

    Postać Kuklińskiego jest kontrowersyjna - dla jednych bohater, dla drugich zdrajca. Stawiać pomnik po to, że być może po paru latach trzeba go rozbierać.