PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie rozpoczął się ArtBoom Festival

  • PAP/em    25 września 2015 - 16:52
W Krakowie rozpoczął się  ArtBoom Festival
Podczas tegorocznej edycji oprócz artystów polskich swoje prace zaprezentują twórcy z Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Austrii (fot. facebook)

To już siódma edycji Grolsch ArtBoom Festivalu, który w piątek (25 września) rozpoczął się w Krakowie. Główną tematyką imprezy jest przemiana wsi w miasto.
"W tym roku chcemy poruszyć temat przemiany wsi w miasto, ale chcemy podejść do zagadnienia wielowymiarowo, chcemy uniknąć idealizacji i taniej naiwności. Koncentrujemy się na temacie przemiany wsi w miasto, odnosząc się konsekwentnie do planu urbanistycznego Wielkiego Krakowa, Krakowa policentrycznego" - powiedziała na piątkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczna festiwalu Małgorzata Gołębiewska.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą nie tylko w centrum miasta, ale i w Bronowicach, na Salwatorze, Woli Justowskiej, na Błoniach - dawnym gminnym pastwisku.

Pomnik Chłopa stanie przed muzeum

W ramach współpracy z Instytucją Kultury Katowice - Miasto Ogrodów odsłonięty zostanie inspirowany grafiką Albrechta Duerera "Pomnik Chłopa". Przez pierwsze dni festiwalu przenośna rzeźba będzie przed Muzeum Narodowym, następnie zostanie przetransportowana przed Muzeum Etnograficzne.

"Projekt powstał na podstawie konsultacji z rolnikami. Szybko okazało się, że jego tematyka będzie poważna. Pomnik opowiada o krzywdzie chłopskiej, o zmaganiach polskiej wsi po 1989 r. Bohaterem pomnika jest sołtys mazowieckiej wsi Kurówko Adam Pesta. Siedzi zasmucony na kance mleka, której - z powodu norm unijnych - nie może już sprzedawać" - powiedział PAP autor pomnika Daniel Rycharski.

Projektom odbywającym się w przestrzeni miasta towarzyszyć będą panele dyskusyjne. Fundacja Instytut Architektury zaprasza na spotkania: "Chałupa - kostka - cottage", gdzie mowa będzie o "znikaniu" Bronowic, oraz "Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń", w ramach którego uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego we współczesnych miastach mnożą się szlabany, bramki, płoty, kamery. Inna debata - "Wieś w mieście" - będzie poświęcona przenikaniu się miasta i wsi, przestrzeni wiejskiej "zjadanej" przez nowe osiedla, a także różnicom w postrzeganiu przestrzeni w zależności od klasy społecznej czy miejsca zamieszkania.

Dom Fermentu w Krakowie

Jednym z ciekawszych projektów - zdaniem organizatorów - będzie "Dom Fermentu". Na pierwsze cztery dni festiwalu posiadłość przy ul. Królowej Jadwigi 20 zamieni się w tzw. "Dom Fermentu" - instalację autorstwa brytyjskiego kolektywu Grizedale Arts i artystki Karen Guthrie. Instalacja przypomina domową, wiejską spiżarnię, pełną tradycyjnych produktów. "+Dom Fermentu+ to unikatowy projekt, który ma już charakter międzynarodowy. Wcześniej prezentowany był m.in. w Japonii" - powiedziała kuratorka instalacji Katarzyna Garapich.

Jak zwrócili uwagę organizatorzy, "Dom Fermentu" w jego krakowskiej odsłonie nawiązuje do historii dzielnicy Zwierzyniec. Ten rejon, w przeciwieństwie do pozostałych podkrakowskich wsi włączonych do Krakowa na początku XX w., pomimo bliskiego położenia względem centrum miasta, zachował podmiejski charakter, unikając m.in. wielkomiejskiej zabudowy.

W Domu Zwierzynieckim, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, swój projekt zaprezentuje Anna Królikiewicz. Artystka stworzyła instalację "Honey/Moon". W rozmowie z PAP Królikiewicz przyznała, że jej praca nawiązuje do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. "Instalacja będzie działać na zmysły. Zwiedzający poczują zapach żyznej ziemi, zasmakują plastrów miodu" - powiedziała autorka.

Festiwal potrwa do 9 października. Przedsięwzięcie organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wydarzenie dofinansowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.