PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie rozpoczęto obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

  • PAP/JS    22 maja 2017 - 16:59
W Krakowie rozpoczęto obchody 100-lecia odzyskania niepodległości
Obchody stulecia odzyskania niepodległości będą toczyły się do listopada przyszłego roku. (fot. PSL Małopolska/twitter)

Konferencją w krakowskim magistracie, podczas której przypomniane zostało wystąpienie Włodzimierza Tetmajera z 1917 r., rozpoczęto w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
• Obchody stulecia odzyskania niepodległości będą toczyły się do listopada przyszłego roku.

• Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że PSL w trakcie obchodów chce pokazywać wszystkich tych, którzy "swoim działaniem, pracą u podstaw, edukacją, podtrzymywaniem tradycji budowali Polskę wtedy, gdy jej nie było na mapach".

"Jeżeli mówimy o odzyskaniu niepodległości w listopadzie w 1918 r., to była końcówka pewnego procesu. Ten proces zaczął się znacznie wcześniej" - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przypominając, że to właśnie z Krakowa na szlak ku wolności wyruszyła w 1914 r. I Kompania Kadrowa Strzelców.

16 maja 1917 r. w Wiedniu polityk, malarz i pisarz Włodzimierz Tetmajer na posiedzeniu Koła Polskiego przedstawił projekt rezolucji w sprawie przyszłej niepodległości Polski. Cenzura nie dopuściła do upublicznienia jej tekstu.

Rezolucja ta został przyjęta 28 maja 1917 r na posiedzeniu posłów Koła Polskiego, zorganizowanym w sali obrad Rady Miejskiej w Krakowie. W dokumencie tym uznano, że jedynym dążeniem narodu polskiego jest odzyskanie niepodległej, zjednoczonej Polski z dostępem do morza.

"Włodzimierz Tetmajer miał odwagę i tu w magistracie krakowskim, i w Wiedniu, powiedzieć słowa, które były zdradą stanu i zaprzeczeniem funkcjonowania mocarstwa austro-węgierskiego, mówił o Polsce zjednoczonej z trzech zaborów z dostępem do morza. Wypowiedział na głos sen pokoleń Polaków i różnych klas społecznych. Na głos jest zawsze najtrudniej. Łatwiej nam powiedzieć największą nawet plotkę, obrazę po cichu, a często prawdę trudno jest powiedzieć prosto w oczy. To też jest lekcja, której udziela nam Włodzimierz Tetmajer nie tylko jako polityk, jako wspaniały artysta, ale przede wszystkim jako patriota, członek PSL-Piast i wybitny przedstawiciel ruchu ludowego" - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości będą toczyły się do listopada przyszłego roku.

"Stulecie odzyskania niepodległości jest wielkim świętem wszystkich Polaków i nie powinno być upolityczniane" - powiedział dziennikarzom Kosiniak-Kamysz. "Najważniejsze jest pokazywanie bohaterów naszych małych Ojczyzn. Znamy wielkie nazwiska - Piłsudski, Witos, Paderewski, ale pamiętajmy też o bohaterach wywodzących się z małych Ojczyzn i żołnierzach walczących na frontach I wojny światowej" - apelował.

Kosiniak-Kamysz mówił, że PSL w trakcie obchodów chce pokazywać wszystkich tych, którzy "swoim działaniem, pracą u podstaw, edukacją, podtrzymywaniem tradycji budowali Polskę wtedy, gdy jej nie było na mapach".

Przed południem na grobie Włodzimierza Tetmajera na cmentarzu Bronowickim złożono kwiaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.