W Krakowie rozpoczęto obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

Konferencją w krakowskim magistracie, podczas której przypomniane zostało wystąpienie Włodzimierza Tetmajera z 1917 r., rozpoczęto w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
W Krakowie rozpoczęto obchody 100-lecia odzyskania niepodległości
Obchody stulecia odzyskania niepodległości będą toczyły się do listopada przyszłego roku. (fot. PSL Małopolska/twitter)

• Obchody stulecia odzyskania niepodległości będą toczyły się do listopada przyszłego roku.

• Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że PSL w trakcie obchodów chce pokazywać wszystkich tych, którzy "swoim działaniem, pracą u podstaw, edukacją, podtrzymywaniem tradycji budowali Polskę wtedy, gdy jej nie było na mapach".

"Jeżeli mówimy o odzyskaniu niepodległości w listopadzie w 1918 r., to była końcówka pewnego procesu. Ten proces zaczął się znacznie wcześniej" - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przypominając, że to właśnie z Krakowa na szlak ku wolności wyruszyła w 1914 r. I Kompania Kadrowa Strzelców.

16 maja 1917 r. w Wiedniu polityk, malarz i pisarz Włodzimierz Tetmajer na posiedzeniu Koła Polskiego przedstawił projekt rezolucji w sprawie przyszłej niepodległości Polski. Cenzura nie dopuściła do upublicznienia jej tekstu.

Rezolucja ta został przyjęta 28 maja 1917 r na posiedzeniu posłów Koła Polskiego, zorganizowanym w sali obrad Rady Miejskiej w Krakowie. W dokumencie tym uznano, że jedynym dążeniem narodu polskiego jest odzyskanie niepodległej, zjednoczonej Polski z dostępem do morza.

"Włodzimierz Tetmajer miał odwagę i tu w magistracie krakowskim, i w Wiedniu, powiedzieć słowa, które były zdradą stanu i zaprzeczeniem funkcjonowania mocarstwa austro-węgierskiego, mówił o Polsce zjednoczonej z trzech zaborów z dostępem do morza. Wypowiedział na głos sen pokoleń Polaków i różnych klas społecznych. Na głos jest zawsze najtrudniej. Łatwiej nam powiedzieć największą nawet plotkę, obrazę po cichu, a często prawdę trudno jest powiedzieć prosto w oczy. To też jest lekcja, której udziela nam Włodzimierz Tetmajer nie tylko jako polityk, jako wspaniały artysta, ale przede wszystkim jako patriota, członek PSL-Piast i wybitny przedstawiciel ruchu ludowego" - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Obchody stulecia odzyskania niepodległości będą toczyły się do listopada przyszłego roku.

"Stulecie odzyskania niepodległości jest wielkim świętem wszystkich Polaków i nie powinno być upolityczniane" - powiedział dziennikarzom Kosiniak-Kamysz. "Najważniejsze jest pokazywanie bohaterów naszych małych Ojczyzn. Znamy wielkie nazwiska - Piłsudski, Witos, Paderewski, ale pamiętajmy też o bohaterach wywodzących się z małych Ojczyzn i żołnierzach walczących na frontach I wojny światowej" - apelował.

Kosiniak-Kamysz mówił, że PSL w trakcie obchodów chce pokazywać wszystkich tych, którzy "swoim działaniem, pracą u podstaw, edukacją, podtrzymywaniem tradycji budowali Polskę wtedy, gdy jej nie było na mapach".

Przed południem na grobie Włodzimierza Tetmajera na cmentarzu Bronowickim złożono kwiaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE