PARTNER PORTALU
 • BGK

W Krakowie rozpoczyna się VIII Jarmark Świętojański

 • PAP / MIW    16 czerwca 2017 - 09:01
W Krakowie rozpoczyna się VIII Jarmark Świętojański
W trakcie Jarmarku Świętojańskiego odbędą się m.in. pokazy i warsztaty tańca. (fot. youtube.com)

Na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem rozpocznie się w piątek (16.06) trzydniowy Jarmark Świętojański. Uczestnicy ósmej edycji tego wydarzenia przeniosą się w czasy renesansu i panowania Jagiellonów.
• Jarmark Świętojański po raz pierwszy odbędzie się w innym terminie niż Wianki.

• W ciągu trzech dni zaplanowano pokazy i warsztaty tańca, gonitwy husarskie, prezentacje musztry wojskowej i sprawności chorągwiarzy, pokazy sokolnicze, koncerty i spektakle komedii dell'atre.

• Pierwszy dzień zabawy będzie poświęcony Annie Jagiellonce, sobota upłynie pod znakiem imienin Zygmunta Starego i dziewięcioletniego Zygmunta Augusta, zaś w niedzielę w południe nad Wisłę konno w asyście husarii przybędzie król Stefan Batory.

W namiotach rozstawionych nad Wisłą pod Wawelem działać będą warsztaty rzemieślnicze: powroźniczy, stolarski, ceramiczny, płatnerski, wytwarzania świec. Będzie można zajrzeć do czerpalni papieru, szkoły kaligrafii, kancelarii królewskiej oraz lazaretu.

Krakowianie i turyści będą mogli zdobyć patent jarmarcznika, podkuchennego królewskiego oraz drabanta, czyli żołnierza straży przybocznej króla, a ci, którzy przychodzili na tę imprezę w latach poprzednich - miano bywalców jarmarcznych. Na wszystkich gości będą czekać kramy z jadłem.

- Kraków jest naturalną scenerią do organizowania jarmarku z czasów renesansu. Mamy przekonanie, że osoby, które co roku nas odwiedzają, a także turyści mają ochotę na niebanalną rozrywkę i właśnie taką rozrywką jest jarmark - powiedziała koordynatorka programu Jarmarku Świętojańskiego Marta Podsiadło z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Nowości i... wizyty monarchów

Jarmark Świętojański po raz pierwszy odbędzie się w innym terminie niż Wianki.

- Nowością jest także i to, że przez kuchnię wchodzimy do dziesięciu krakowskich restauracji, w których do niedzieli będzie można spróbować specjałów inspirowanych daniami z czasów królowej Bony" - mówiła Marta Podsiadło.

Pierwszy dzień zabawy będzie poświęcony Annie Jagiellonce przygotowującej się do balu wydawanego dla niej przez Henryka Walezego. Motywem przewodnim będą warsztaty tańca oraz pokazy mody urozmaicane scenkami komedii dell'arte.

Ok. g. 19 pod Wawel na barce fundacji Horyzont Zdarzeń przypłynie Henryk Walezy. Cały dwór będzie go witał na nabrzeżu, a następnie poprowadzi przed scenę do Anny Jagiellonki. Wszyscy chętni będą mogli wspólnie z profesjonalnymi tancerzami uczestniczyć w balu. Para królewska będzie oglądać występ zespołu Floripari i spektakl taneczny zespołu Belriquardo. Pierwszy dzień Jarmarku zakończy koncert muzyki flisackiej zespołu Hambawenah.

Sobota upłynie pod znakiem imienin Zygmunta Starego i dziewięcioletniego Zygmunta Augusta. Bractwa Rycerskie w pochodzie ruszą na Rynek Główny, aby zachęcić wszystkich krakowian i turystów do przybycia na Bulwar Czerwieński.

W pochodzie udział wezmą Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej wraz z husarią, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, Pavane - chorągwiarze i bębniarze z Węgier, zespoły tańca dworskiego Belriquardo i Gratia Iuvenis, Trupa Komedianty, Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej, Parva Armis, zespół Szelindek z Węgier, Grupa Sokolnicza Rabiec. Po powrocie nad Wisłę wszystkie grupy kolejno będą dawać pokazy.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.