PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie rozpoczyna się VIII Jarmark Świętojański

  • PAP / MIW    16 czerwca 2017 - 09:01
W Krakowie rozpoczyna się VIII Jarmark Świętojański
W trakcie Jarmarku Świętojańskiego odbędą się m.in. pokazy i warsztaty tańca. (fot. youtube.com)

Na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem rozpocznie się w piątek (16.06) trzydniowy Jarmark Świętojański. Uczestnicy ósmej edycji tego wydarzenia przeniosą się w czasy renesansu i panowania Jagiellonów.
• Jarmark Świętojański po raz pierwszy odbędzie się w innym terminie niż Wianki.

• W ciągu trzech dni zaplanowano pokazy i warsztaty tańca, gonitwy husarskie, prezentacje musztry wojskowej i sprawności chorągwiarzy, pokazy sokolnicze, koncerty i spektakle komedii dell'atre.

• Pierwszy dzień zabawy będzie poświęcony Annie Jagiellonce, sobota upłynie pod znakiem imienin Zygmunta Starego i dziewięcioletniego Zygmunta Augusta, zaś w niedzielę w południe nad Wisłę konno w asyście husarii przybędzie król Stefan Batory.

W namiotach rozstawionych nad Wisłą pod Wawelem działać będą warsztaty rzemieślnicze: powroźniczy, stolarski, ceramiczny, płatnerski, wytwarzania świec. Będzie można zajrzeć do czerpalni papieru, szkoły kaligrafii, kancelarii królewskiej oraz lazaretu.

Krakowianie i turyści będą mogli zdobyć patent jarmarcznika, podkuchennego królewskiego oraz drabanta, czyli żołnierza straży przybocznej króla, a ci, którzy przychodzili na tę imprezę w latach poprzednich - miano bywalców jarmarcznych. Na wszystkich gości będą czekać kramy z jadłem.

- Kraków jest naturalną scenerią do organizowania jarmarku z czasów renesansu. Mamy przekonanie, że osoby, które co roku nas odwiedzają, a także turyści mają ochotę na niebanalną rozrywkę i właśnie taką rozrywką jest jarmark - powiedziała koordynatorka programu Jarmarku Świętojańskiego Marta Podsiadło z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Nowości i... wizyty monarchów

Jarmark Świętojański po raz pierwszy odbędzie się w innym terminie niż Wianki.

- Nowością jest także i to, że przez kuchnię wchodzimy do dziesięciu krakowskich restauracji, w których do niedzieli będzie można spróbować specjałów inspirowanych daniami z czasów królowej Bony" - mówiła Marta Podsiadło.

Pierwszy dzień zabawy będzie poświęcony Annie Jagiellonce przygotowującej się do balu wydawanego dla niej przez Henryka Walezego. Motywem przewodnim będą warsztaty tańca oraz pokazy mody urozmaicane scenkami komedii dell'arte.

Ok. g. 19 pod Wawel na barce fundacji Horyzont Zdarzeń przypłynie Henryk Walezy. Cały dwór będzie go witał na nabrzeżu, a następnie poprowadzi przed scenę do Anny Jagiellonki. Wszyscy chętni będą mogli wspólnie z profesjonalnymi tancerzami uczestniczyć w balu. Para królewska będzie oglądać występ zespołu Floripari i spektakl taneczny zespołu Belriquardo. Pierwszy dzień Jarmarku zakończy koncert muzyki flisackiej zespołu Hambawenah.

Sobota upłynie pod znakiem imienin Zygmunta Starego i dziewięcioletniego Zygmunta Augusta. Bractwa Rycerskie w pochodzie ruszą na Rynek Główny, aby zachęcić wszystkich krakowian i turystów do przybycia na Bulwar Czerwieński.

W pochodzie udział wezmą Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej wraz z husarią, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, Pavane - chorągwiarze i bębniarze z Węgier, zespoły tańca dworskiego Belriquardo i Gratia Iuvenis, Trupa Komedianty, Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej, Parva Armis, zespół Szelindek z Węgier, Grupa Sokolnicza Rabiec. Po powrocie nad Wisłę wszystkie grupy kolejno będą dawać pokazy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.