PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krakowie seniorzy bezpłatnie do teatru

  • bad    19 maja 2014 - 17:05
W Krakowie seniorzy bezpłatnie do teatru

Pomysł prof. Mikołaja Spodaryka, lekarza z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie polega na bezpłatnym udziale starszych osób w próbach generalnych.
Nie są już aktywni zawodowo, często z powodu dużych wydatków na leki, czy ograniczeń zdrowotnych nie biorą udziału w życiu kulturalnym i towarzyskim Krakowa - starsi ludzie. To dla nich profesor Mikołaj Spodaryk, lekarz z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przygotował specjalny projekt „Jeszcze żyję!". Obecnie szuka osób chcących wesprzeć jego pomysł.

Prof. Spodaryk, który do tej pory organizował akcje na rzecz dzieciaków, postanowił pomóc starszym osobom. Zaprasza seniorów, których nie stać na bilet do krakowskich teatrów i opery. Wszystko po to by na parę godzin zapomnieli o swoich bolączkach i starości.

Czytaj też: Opolski teatr pomoże ośrodkowi pomocy społecznej

- Adresaci projektu - jeszcze żyją - podkreśla prof. Spodaryk. - Owszem zakończyli aktywność zawodową, a wiek, stan zdrowia, a często i świadomość ogranicza lub całkiem eliminuje ich z udziału w życiu towarzyskim - mówi prof. Spodaryk. - Poza tym brakuje im często na leki czy jedzenie. To oznacza, że nie mogą nawet myśleć o wyjściach do teatru czy opery - dodaje.

Pomysł Spodaryka polega na bezpłatnym udziale starszych osób w próbach generalnych.

Prawie wszystkie krakowskie teatry i Opera Krakowska przystały na pomysł udziału w projekcie. Profesor na własną rękę informuje kluby i koła emerytów oraz domy seniorów o swojej inicjatywie.

Teraz trwają rozmowy z krakowskimi taksówkarzami, MPK i strażą miejską, a nawet pożarną w sprawie przewiezienia seniorów do teatrów.

- Ucieszyłem się, gdy prawie w każdym z teatrów usłyszałem „tak" - przyznaje się prof. Spodaryk.

Efekt: już 22 maja trzydziestu seniorów zobaczą premierowe Wesele Figara w Operze Krakowskiej, a 29 maja ocenią nową sztukę Feniks leci do słońca w Teatrze Ludowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2014-05-20 20:17:46

    Teatr to też życie, Które przeżywamy, Bo w nim jakieś role Wszyscy odgrywamy. W teatrach te role Bywają cenione, Co to są na scenę Z życia przeniesione.