PARTNER PORTALU
  • BGK

W kwietniu w Krakowie szósta edycja akcji "Pamiętaj z nami"

  • pt/pap    24 marca 2018 - 16:48
W kwietniu w Krakowie szósta edycja akcji "Pamiętaj z nami"
W tym roku wydarzenia "Pamiętaj z nami" odbywać się będą 13 i 14 kwietnia (fot.Fabryka Oskara Schindlera)

Pamięci krakowskich Żydów i 75. rocznicy likwidacji getta w tym mieście poświęcona będzie tegoroczna akcja "Pamiętaj z nami", organizowana w kwietniu przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Zaplanowano m.in. zwiedzanie wystaw, spacery edukacyjne i bieg pamięci.
W tym roku wydarzenia "Pamiętaj z nami" odbywać się będą 13 i 14 kwietnia (piątek i sobota) w trzech oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Fabryce Emalia Oskara Schindlera, Aptece pod Orłem i przy ul. Pomorskiej, gdzie mieściła się podczas wojny siedziba Gestapo. Oddziały te tworzą krakowską muzealną "Trasę Pamięci".

Jak poinformowała Beata Łabno, kustosz Fabryki Emalia Oskara Schindlera, organizowane od sześciu lat wydarzenie ma na celu popularyzację historii Krakowa i jego mieszkańców w latach 1939-1945 poprzez edukację historyczną, sport i partycypację.

Na piątek 13 kwietnia zaplanowano dyskusję panelową poświęconą losom Żydów wysiedlonych z Krakowa w latach 1940/1941 oraz spacer edukacyjny z ekspertami po terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Plaszow połączony z porządkowaniem terenu.

Kulminacja obchodów nastąpi w sobotę 14 kwietnia, kiedy po raz pierwszy wyruszy Marsz Pamiętaj z Nami. Jego uczestnicy przejdą trasą, jaką pokonywali pracownicy fabryki Schindlera: ul. Jerozolimska 3 - KL Plaszow - ul. Wielicka - ul. Limanowskiego - ul. Dąbrowskiego - ul. Romanowicza - ul. Lipowa - pl. Bohaterów Getta.

W południe rozpocznie się Bieg Pamiętaj z Nami. Sygnał do startu dla 1,2 tysiąca uczestników da Grzegorz Sudoł - olimpijczyk, wicemistrz Europy w chodzie. Licząca 5 km trasa przebiega od ul. Pomorskiej przez Planty, Bulwary Wiślane, Kładkę im. Ojca Bernatka na pl. Bohaterów Getta. Tam biegacze spotkają się z uczestnikami marszu.

"Zachęcamy wszystkich do zapisywania się do biegu, ma on charakter rodzinny - dystans 5 kilometrów jest do pokonania w godzinę, więc każdy sobie poradzi" - zaznaczyła przedstawicielka muzeum.

W ramach sobotnich obchodów zaplanowano też warsztaty kulinarne pod hasłem "Kuchnia w czasach okupacji". Ich uczestnicy nauczą się przygotowywać proste potrawy jak np. pastę, smarowidło do chleba czy placek, ale największą trudnością będzie zdobycie produktów potrzebnych do ich przyrządzenia.

Podczas specjalnego spaceru edukacyjnego uczestnicy poznają historię wybranych miejsc związanych z krakowską Radą Pomocy Żydom "Żegota", a także jej działaczy i współpracowników.

Placówki tworzące muzealną "Trasę Pamięci": Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska zaplanowały kuratorskie oprowadzania po swoich wystawach.

Z wyjątkiem biegu, udział we wszystkich przedsięwzięciach "Pamiętaj z Nami" jest bezpłatny, ale na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy lub wejściówki. Szóstej edycji akcji towarzyszy kwesta Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz ofiar wojny w Syrii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.