PARTNER PORTALU
  • BGK

W Ładzy otwarto Centrum Doświadczeń Świata

  • PAP/MIW    8 kwietnia 2018 - 17:44
W Ładzy otwarto Centrum Doświadczeń Świata
Centrum Doświadczeń Świata to ośrodek łączący edukację z turystyką. (fot. www.zopk.pl)

Na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy (woj. opolskie) otwarto Centrum Doświadczeń Świata - ośrodek łączący edukację z turystyką. Inwestycja obejmująca przebudowę budynku dawnej szkoły i jego wyposażenie kosztowała 3,5 mln złotych.
Jak powiedziała wójt gminy Pokój, Barbara Zając, pomysł stworzenia w Ładzy ośrodka łączącego edukację z turystyką pojawił się dziesięć lat temu. Władze gminy przekazały parkowi krajobrazowemu budynek dawnej szkoły, który przeszedł gruntowną przebudowę. Inwestycja była współfinansowana ze środków UE.

- Nie przypadkiem już kilkaset lat temu nasze okolice były uznawane za doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji, a sama miejscowość Pokój miała status uzdrowiska. Są tu piękne lasy, miejsca do wędkowania i zabytki architektury. Jednak obecnie to już za mało, żeby przyciągnąć turystów. Stąd nasz pomysł na stworzenie miejsca łączącego bazę hotelową z placówką edukacyjną - powiedziała wójt Pokoju.

Nowe centrum jest wyposażone w salę ekspozycyjną, warsztatową i audiowizualną. Na jego terenie wybudowano także dwa infokioski, w których goście CDŚ mogą uzyskać wiedzę na temat występujących w okolicy okazów fauny i flory. Placówka jest także przygotowana do prowadzenia zajęć pod dachem, kiedy pogoda nie pozwoli na wycieczki w teren. Jedna z sal jest wyposażona w projektory 3D i nowoczesny system nagłaśniający, dzięki któremu uczniowie lub turyści mogą poznać ciekawe zakątki przyrodnicze parku i regionu. Na miłośników edukacji na świeżym powietrzu czeka ogródek ziołowy, ogródek edukacyjny, a ciekawsze egzemplarze roślin są opisane na tablicach informacyjnych. W centrum może przenocować do 24 osób - także turystów rowerowych, dla których przygotowano specjalną stację naprawy jednośladów.

W drugim etapie na terenie Centrum zostaną wybudowane domki letniskowe, ma także powstać boisko sportowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.