PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łańcucie można oglądać historyczne dokumenty herbowe Habsburgów

  • PAP/GP    27 lipca 2017 - 08:00
W Łańcucie można oglądać historyczne dokumenty herbowe Habsburgów
Habsburgowie byli dużą familią niemiecką, która wsławiła się za okresu monarchii austro-węgierskiej. Grafika prezentuje najbardziej znanych monarchów Austrii z rodu - Marię Teresę i Franciszka I z dziećmi. Płótno pędzla Martina van Meytensa. (fot.:domena publiczna)

Unikatową kolekcję dokumentów herbowych, wystawionych przez kancelarię Habsburgów od XVI w. - w tym aktów nobilitacyjnych i podnoszenia godności, będzie można od soboty oglądać w Muzeum-Zamku w Łańcucie na ekspozycji „Rody panujące Europy. Habsburgowie”.
• Wśród eksponatów przywiezionych do Muzeum w Łańcucie są m.in. akty nadawania szlachectwa.

• Każdy z prezentowanych dokumentów został wystawiony tylko w jednym egzemplarzu i jest pisany ręcznie, ozdobną kaligrafią.

• Wystawa będzie czynna do 29 września br.

 

Według Joanny Garbulińskiej-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie będzie to pierwsza w Polsce i dotąd nieprezentowana w tak szerokim wymiarze ekspozycja dokumentów Habsburgów.

Na ekspozycji znajdą się oryginalne akty nobilitacyjne, czyli nadawania godności szlacheckiej, akty podwyższenia stanu, czyli mianowania do godności barona, hrabiego, a także nadania orderowe wystawione przez kancelarię Habsburgów. Najstarsza z prezentowanych nobilitacji pochodzi z 1540 roku. Wystawił ją cesarz Ferdynand I.

Garbulińska-Charchut przypomniała, że od XIV wieku każdy suwerenny władca posługiwał się przywilejem herbowym, który w późniejszym czasie wiązał się z nobilitacją, czyli podniesieniem do godności szlacheckiej.

- Nadanie orderu przez suwerena wiązało się z automatyczną nobilitacją, a otrzymanie wojennego orderu Marii Teresy - z podniesieniem do godności barona - dodała.

Każdy z prezentowanych dokumentów został wystawiony tylko w jednym egzemplarzu i jest pisany ręcznie, ozdobną kaligrafią, co powoduje, że są one unikatowe. Ponadto wszystkie zostały ozdobione iluminowanymi miniaturami herbowymi i sygnowane podpisami członków rodu Habsburgów. Zdaniem pracownicy Muzeum-Zamku w Łańcucie rodzaj i bogactwo zdobień na dokumentach zależały od majętności właściciela, bowiem za każdą stronę dokumentu trzeba było opłacić odpowiednią kwotę, której najdroższą częścią był obraz wizerunku herbowego.

- Mamy nadzieję, że prezentowane eksponaty pozwolą docenić sztukę starych mistrzów oraz uzmysłowić sobie, jak ważna w życiu człowieka była kiedyś nobilitacja i w jak pięknej formie była przedstawiana - oceniła.

Prezentowane dokumenty rodu Habsburgów pochodzą z Instytutu Kultury Rycerskiej w Tarnowskich Górach.

Ekspozycję wzbogacą prezentowane po raz pierwszy wystawione na pergaminie dyplomy nadania Orderu Złotego Runa dla kolejnych ordynatów łańcuckich: hrabiego Alfreda Józefa Potockiego (1817-1889) oraz jego syna hrabiego Romana (1851-1915) wraz z portretami Potockich herbu Pilawa. Te eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Wystawa będzie czynna do 29 września br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.