PARTNER PORTALU
  • BGK

W Leżajsku rusza Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

  • PAP    22 czerwca 2015 - 09:29

24. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zainaugurują w poniedziałkowy (22 czerwca) wieczór w Bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku (Podkarpackie) recital organowy Marka Smoczyńskiego oraz oratorium "Nieszpory Ludźmierskie" Jana Kantego Pawluśkiewicza.
W pierwszej części koncertu otwierającego festiwal organista Marek Smoczyński w swoim recitalu zaprezentuje takie dzieła jak: Toccata concertante C-dur i Passacaglia c-moll Jana Sebastiana Bacha oraz Passacaglia Georga Muffata.

Szczególnym wydarzeniem będzie druga część koncertu, tzw. kameralna, w czasie której wystawione zostanie oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza "Nieszpory Ludźmierskie". W leżajskiej bazylice dzieło wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz znakomici artyści scen polskich: Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Elżbieta Towarnicka, Grzegorz Turnau, Jacek Wójcicki, Zbigniew Wodecki. Całość poprowadzi dyrygent Rafał Jacek Delekta.

Wystąpią muzycy z całego świata

W festiwalu, który potrwa do 24 sierpnia, wezmą udział głównie polscy muzycy, ale także artyści z Danii, Szwecji, Włoch i Japonii. Koncerty odbywać się będą tradycyjnie w poniedziałkowe wieczory w leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów. Artyści będą grać na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Ruszak z Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku, które jest organizatorem imprezy, głównym celem festiwalu jest promowanie i wspieranie twórczości artystycznej oraz popularyzacja muzyki organowej i kameralnej znanych kompozytorów. Jej zdaniem każdego roku leżajskie koncerty w wykonaniu światowej sławy muzyków gromadzą rzesze miłośników różnych gatunków muzyki, nie tylko poważnej.

"Leżajski festiwal wpisany jest na stałe w kalendarz imprez kulturalnych zarówno regionu jak i całego kraju. Koncerty odbywają się w Bazylice Ojców Bernardynów na znajdujących się tam bezcennych organach. Muzyka, która rozbrzmiewa w tym zabytkowym i niepowtarzalnym miejscu przypomina nam o wspólnej odpowiedzialności za dziedzictwo, jakie pozostawili nam przodkowie, i o możliwościach, jakie niesie jego wykorzystanie dla dobra naszej społeczności" - zauważyła Ruszak.

Przypomniała też, że leżajskie organy wraz z bazyliką i klasztorem znajdują się na liście Narodowych Pomników Historii.

W programie znajdzie się 10 koncertów

Wzorem lat ubiegłych większość z nich składać się będzie z dwóch części: recitalu organowego i części kameralnej.

W kolejne wakacyjne poniedziałki melomanii będą mogli wysłuchać mistrzowskich koncertów organowych w wykonaniu światowej sławy artystów. Wśród nich znajdzie się m.in. Józef Serafin (dyrektor artystyczny festiwalu), Jan Bokszczanin, Magdalena Frąckiewicz, Andrzej Chorosiński, Hans Fagius (Szwecja), Luca Scandali (Włochy), Ulrik Spang - Hanssen (Dania).

W częściach kameralnych przed leżajską publicznością wystąpi m.in.: Robert Majewski (trąbka), Dorota Pliszka (wiolonczela), Marta Gołębiewska (klarnet), Anna Piechura - Gabryś (harfa), Krzysztof Jakowicz (skrzypce), Jadwiga Skwierz - Sakakibara (sopran), czy Kota Ito z Japonii (tenor).

Festiwal zakończy koncert zespołu muzyki dawnej Camerata Cracovia.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru. Jednak koncerty na trzech instrumentach odbywają się rzadko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.