PARTNER PORTALU
  • BGK

W Łodzi startuje konkurs Se-ma-for Film Festiwal

  • PAP    25 marca 2014 - 11:34

Do 30 czerwca twórcy animacji mogą nadsyłać filmy na konkursy na 5. Międzynarodowy Se-ma-for Film Festiwal, który w październiku odbędzie się w Łodzi. Festiwal to jedna z kilku na świecie imprez poświęconych przestrzennym technikom animacji, czyli animacji stop motion.
W tym roku 5. jubileuszowa edycja imprezy odbędzie się w Łodzi w dniach 15-19 października - poinformowała PAP Marta Mękarska rzeczniczka Fundacji Filmowej Se-ma-for, organizatora imprezy.

W ramach Festiwalu odbędą się dwa konkursy - Międzynarodowy Konkurs na Najlepszy Film Animowany wykonany w technikach poklatkowych oraz Konkurs Polski na Najlepszy Film Animowany, na który twórcy mogą nadsyłać filmy zrealizowane w dowolnych technikach animacji.

Twórcy z Polski oraz polscy koproducenci mogą zgłaszać swoje filmy w obydwu kategoriach. Termin zgłoszeń upływa 30 czerwca.

Co roku na festiwalowe konkursy trafiają filmy z kilkudziesięciu krajów świata. Nagradzane są w kilku kategoriach m.in. najlepszego filmu profesjonalnego, studenckiego czy filmu dla dzieci. Nagrodą w konkursach jest statuetka Małego Piotrusia, wzorowana na nagrodzonej Oscarem animacji "Piotruś i Wilk", wyprodukowanej w łódzkim studiu Se-ma-for. Od ub. roku swoją własną nagrodę przyznaje także jury dziecięce.

W programie imprezy obok projekcji znajdą się spotkania z twórcami z całego świata, warsztaty i wydarzenia dla najmłodszych. W ub. roku podczas Festiwalu pokazanych zostało prawie 250 animacji z kilkudziesięciu krajów. Wśród festiwalowych gości byli m.in. jeden z dyrektorów artystycznych słynnego "Pixara" Anthony Christov czy animatorzy Tima Burtona - Tim Allen i Jens Jonathan Gulliksen.

Pierwsza edycja Se-ma-for Film Festivalu odbyła się w 2010 r., w stulecie przełomowego eksperymentu Władysława Starewicza, w wyniku którego powstała animacja lalkowa. W 1910 roku w swojej domowej pracowni w Kownie Starewicz, zafascynowany światem owadów, postanowił najciekawsze i najwspanialsze okazy filmować. Wybór padł na żuki jelonki i tak powstała "Walka żuków". W tym samym roku Starewicz rozpoczął pracę przy lalkowej, fabularnej opowieści "Piękna Lukanida", która została uznana za pierwszy animowany film lalkowy.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Filmowa Se-ma-for, powołana przy łódzkim studiu animacji. Fundacja prowadzi m.in. Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi oraz wspiera młodych twórców w produkcji ich debiutów.

5. Se-ma-for Film Festival dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Urzędu Miasta Łodzi.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.