PARTNER PORTALU
  • BGK

W maju nowy festiwal w Toruniu

  • PAP    20 kwietnia 2011 - 19:32

Czternaście przedstawień zostanie zaprezentowanych w maju podczas festiwalu debiutów teatralnych Pierwszy Kontakt. Impreza odbywać się będzie co dwa lata, na zmianę z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Kontakt.
Jak poinformowali w środę organizatorzy, przez sześć dni, począwszy od 21 maja, na scenach toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy, klubu Od Nowa, Pałacu Dąbskich oraz w Teatrze Baj Pomorski wystąpią teatry z Warszawy, Łodzi, Szczecina, Krakowa, Wałbrzycha, Bydgoszczy i Poznania. Po latach przerwy powróci do Torunia także spektakl plenerowy.

Wbrew wcześniejszym obawom, organizatorzy nie mieli problemów z wyszukaniem odpowiedniej liczby debiutów aktorskich i reżyserskich, by wypełnić program imprezy.

- Zależało nam na tym, by w gronie zaproszonych znalazł się nie tylko młody, bardzo eksperymentujący teatr, ale także teatr, którego formułę nasza publiczność zna: czy to z przedstawień naszej sceny, czy z dotychczasowych edycji Kontaktu. Oczywiście będą też spektakle, które wywołają z pewnością niemałe kontrowersje, jak na przykład "Zemsta" Weroniki Szczawińskiej (Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego w Wałbrzychu) - powiedziała w czwartek Jadwiga Oleradzka, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy.

Po latach przerwy w Toruniu podczas festiwalu zostanie znów zaprezentowane przedstawienie plenerowe, które było niegdyś nieodłącznym elementem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. W ostatnich latach organizatorzy musieli zrezygnować z tego typu przedsięwzięcia ze względu na ogromne koszty, jakie się z tym wiązały.

- W tej chwili takie widowisko plenerowe, jakie towrzyszyło pierwszym Kontaktom, zjadłoby połowę budżetu festiwalu. Jeśli jednak operujemy w kręgu teatrów polskich, to czasem się coś ciekawego znajdzie i wydaje mi sie, że "Planeta Lem" (Teatr Biuro Podróży z Poznania) - świeży zupełnie spektakl - tu się znakomicie sprawdzi - uznała Oleradzka.

Toruński teatr zdecydował się zmienić cykl organizowanego od 1991 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt na dwuletni z przyczyn finansowych. Powstałą w ten sposób lukę wypełnić ma organizowany do tego roku festiwal debiutów aktorskich i reżyserskich Pierwszy Kontakt.

Podczas Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt trzyosobowe jury wybierze spośród konkursowych spektakli najlepszego aktora i najlepszego reżysera. Teatr Horzycy najlepszego inscenizatora zaprosi do pracy nad przedstawieniem na swojej scenie.

Podobnie jak w przypadku Kontaktu, spektakle pokazywane będą w różnych miejscach Torunia, często nie kojarzących się na co dzień z teatrem. Festiwalowi towarzyszyć też będą koncerty, wystawy, spotkania i akcje artystyczne. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: