PARTNER PORTALU
  • BGK

W Małopolsce najwięcej turnusów wakacyjnych

  • PAP/JS    29 sierpnia 2017 - 19:48
W Małopolsce najwięcej turnusów wakacyjnych
Według małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak województwo małopolskie jest miejscem blisko 20 proc. wszystkich turnusów w kraju. (fot. pixabay.com)

Małopolska od zawsze jest regionem, gdzie jest najwięcej turnusów wakacyjnych – mówi Wanda Brześcińska z Małopolskiego Kuratorium Oświaty. W tym roku na terenie województwa zorganizowano prawie 3 tys. (dokładnie 2994) kolonii, obozów i półkolonii.
• Małopolskie Kuratorium Oświaty skontrolowało w ramach nadzoru pedagogicznego prawie 400 turnusów - blisko 14 proc. wszystkich turnusów w województwie.

• Sporządzono siedem zawiadomień o podejrzeniu popełnienia wykroczenia; dotyczyły one głównie tzw. dzikich wypoczynków, czyli organizowanych pomimo braku umieszczenia ich w bazie wypoczynku.

Według małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak województwo małopolskie jest miejscem blisko 20 proc. wszystkich turnusów w kraju.

Największą popularnością cieszą się miasteczka i miejscowości o wysokich walorach turystycznych (krajoznawczych i wypoczynkowych), np. Podhale, Beskidy, a także miejscowości mające bazę hotelową. Sam Kraków jest głównie miejscem półkolonii.

Jak poinformowała Brześcińska, dyrektor Wydziału Strategii Edukacyjnej i Pragmatyki Zawodowej Kuratorium Oświaty, w okresie wakacji na terenie Małopolski wypoczywało prawie 130 tys. (dokładnie 127672) dzieci i młodzieży szkolnej z całej Polski - w tym ponad 81 tys. dzieci powyżej 10. roku życia i ponad 46 tys. poniżej 10. r. życia (w tym ponad 1,5 tys. dzieci niepełnosprawnych lub przewlekle chorych).

Największą grupę wypoczywających w Małopolsce stanowili mieszkańcy województw: małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego i lubuskiego.

Prawie 98 proc. turnusów odbywało się w obiektach hotelarskich, z dobrym wyposażeniem; blisko 2 proc. turnusów w obiektach używanych do wypoczynku okazjonalnie, np. szkoła, bursa, internat. 0,4 proc. (10 wypoczynków) wszystkich wypoczynków było zorganizowanych w miejscach bez stałej infrastruktury komunalnej.

Brześcińska podkreśliła, że wakacje 2017 w Małopolsce upłynęły bezpiecznie, bez poważnych wypadków.

Małopolskie Kuratorium Oświaty skontrolowało w ramach nadzoru pedagogicznego prawie 400 turnusów - blisko 14 proc. wszystkich turnusów w województwie. Łącznie wydano 301 zaleceń 142 skontrolowanym organizatorom.

Sporządzono siedem zawiadomień o podejrzeniu popełnienia wykroczenia; dotyczyły one głównie tzw. dzikich wypoczynków, czyli organizowanych pomimo braku umieszczenia ich w bazie wypoczynku (zgodnie z art. 92 d ust. 7 ustawy o systemie oświaty, wypoczynek może się odbyć wyłącznie po umieszczeniu zgłoszenia w bazie wypoczynku; bazę wypoczynku prowadzi minister właściwy do spraw oświaty i wychowania za pomocą systemu teleinformatycznego).

W samym Krakowie najwięcej było półkolonii, organizowanych dla dzieci, które z różnych względów nie mogły wziąć udziału w wyjazdowym wypoczynku. Organizatorami wakacji w miejscu zamieszkania były szkoły i placówki oświatowe oraz osoby fizyczne.

"Wypoczynek w formie tzw. półkolonii z roku na rok cieszy się niesłabnącą popularnością. Dla dzieci spędzających wakacje w mieście, to szansa na aktywne wykorzystanie czasu wolnego od nauki, odkrycie nowych pasji i talentów, nawiązanie nowych znajomości. Dla rodziców z kolei, to doskonałe rozwiązanie problemu, w jaki sposób zapewnić dzieciom opiekę na długi okres ferii letnich" - zwróciła uwagę dyrektor Wydziału Strategii Edukacyjnej i Pragmatyki Zawodowej Kuratorium Oświaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.