W Małopolsce powstaje szlak frontu z I wojny światowej

Z 37 historycznych obiektów i miejscowości, położonych wzdłuż liczącej ok. 450 km głównej drogowej osi, będzie się składał małopolski odcinek powstającego krajowego Szlaku Turystycznego Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.
Jak poinformował Małopolski Wojewódzki Urząd Marszałkowski, tworzenie szlaku jest formą przygotowań do zbliżającej się setnej rocznicy wybuchu "wielkiej wojny".

Oprócz Małopolski historyczna trasa będzie przebiegała przez siedem innych województw. "Małopolski odcinek stanowi jeden z najważniejszych i najmocniejszych turystycznie i kulturowo fragmentów szlaku" - podkreśliło biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Przez ostatnie dwa lata Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Tarnowie, w partnerstwie ze starostwami tarnowskim i gorlickim, opracowało koncepcję przebiegu szlaku i naniosło go na mapę. Dokonało też inwentaryzacji obiektów wraz z dokumentacją fotograficzną i pozycjonowaniem GPS.

PTTK w Tarnowie, za pomocą tablic informacyjnych w trzech językach, oznakowało 37 punktów - obiektów i miejscowości szczególnych z punktu widzenia historycznego i turystycznego.

Prezes PTTK w Tarnowie Andrzej Łabno powiedział, że oznakowane obiekty są położone wzdłuż głównej drogowej osi szlaku, liczącej ok.450 km.

Dodał, że ten główny szlak biegnie z Tarnowa przez Gorlice, Nowy Sącz, Limanową, Wieliczkę, Kraków do Książa Wielkiego.

Dotychczasowe dwuletnie prace nad tworzeniem szlaku sfinansowało województwo małopolskie wysokości 100 tys. zł.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego poinformowało, że koszty kolejnych dwuletnich działań pokryje Unia Europejska w wysokości ponad 6,5 mln zł. Do finansowania budowy szlaku przyłączą się również samorządy terytorialne.

Nad odtworzeniem trasy przez najbliższe dwa lata będzie pracowało województwo małopolskie i dziewięć jednostek samorządu terytorialnego (powiat gorlicki i tarnowski, miasto Gorlice, gminy: Gorlice, Uście Gorlickie, Biecz, Łużna, Sękowa, Klucze).

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE