PARTNER PORTALU
  • BGK

W mazowieckim nagrodzili innowacyjność

  • RAF    4 marca 2010 - 16:53

Mazowiecki samorząd po raz drugi nagrodził ludzi i firmy, które nowatorskim podejściem starają się zmienić oblicze gospodarki. Kto wygrał?
Wręczono nagrody laureatom konkursu Innowator Mazowsza. Kapituła wyłoniła trzech laureatów i dwóch wyróżnionych wśród przedsiębiorców za ich innowacyjne rozwiązania. Zewnętrzni eksperci oceniający wnioski konkursowe podkreślali, że poziom prac w obu kategoriach był wysoki. Zwrócono uwagę szczególnie na możliwości praktycznego ich wykorzystania, a przede wszystkim na skalę oddziaływania na gospodarkę nie tylko Mazowsza i kraju, ale też na rynkach międzynarodowych.

- Wysoko rozwinięte regiony w Europie i na całym świecie dostrzegają ogromny potencjał w odpowiednim zarządzaniu innowacjami. Również jesteśmy świadomi znaczenia innowacyjności w rozwoju gospodarki, a dzięki temu w ogólnym rozwoju województwa. Dlatego po raz kolejny chcemy konkursem promować nowatorskie pomysły, rozwiązania, nagradzać ludzi, którzy nie boją się przełamywać stagnacji - mówił w swoim wystąpieniu marszałek Adam Struzik.
 
„Innowator Mazowsza- jako konkurs promujący innowacyjność w sektorze biznesu oraz w środowisku naukowym - zorganizowany został w dwóch kategoriach – Młoda Innowacyjna Firma oraz Innowacyjny Młody Naukowiec. Wpłynęło 40 zgłoszeń – 28 wniosków w kategorii dotyczącej firm i 12 z zakresu nauki.

Laureatami w Młoda Innowacyjna Firma zostali: firma AB Industry (I miejsce – 25 000 zł) za nową usługę – monitorowanie i optymalizacja zużycia mediów; firma Unikkon Integral (II miejsce – 15 000 zł) za nowy produkt – system do rozpoznawania i zamiany mowy na tekst; firma Genesis-Poland (III miejsce – 10 000 zł) za nowy produkt, usługę – system łączności alarmowej, radiowej z lokalizacją pojazdu. Dodatkowo wyróżnienia otrzymali firma Ecotech Polska za nową technologię – unieszkodliwianie niebezpiecznych odpadów; firma Innovative Solutions Sławomir Pietrzyk za nową usługę i technologię – bezprzewodowe systemy dostępowe.

Główne miejsca w kategorii Innowacyjny Młody Naukowiec zajęli: Michał Kalita (I miejsce – 10 000 zł) za pracę Solid polymeric electrolytes of increased cation transference number (Elektrolity polimerowe o zwiększonej liczbie przenoszenia jonów); Radosław Przysowa (II miejsce – 7 000 zł) za pracę Ocena stanu technicznego zespołu wirnikowego turbinowego silnika lotniczego z wykorzystaniem cyfrowych metod przetwarzania sygnału pomiarowego pochodzącego od łopatek; Ewa Monika Dumiszewska (III miejsce – 5 000 zł) za pracę Warstwa nukleacyjna GaN a efekt tlenowy w warstwie buforowej GaN osadzonej metodą MOCVD. Poza tym wyróżnione zostały następujące osoby: Anna Maria Bzducha-Wróbel – za pracę Wpływ wybranych szczepów probiotycznych z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium na zawartość kwasu linolowego o wiązaniach koniugowanych w tłuszczu modelowych serów dojrzewających; Magdalena Winiarska – za pracę Badanie wpływu inhibitorów syntezy cholesterolu na wykrywanie cząsteczki CD20 oraz na przeciwnowotworowe działanie rytuksymabu; Jacek Salach – za pracę Magnetosprężysty sensor momentu skręcającego z amorficznym rdzeniem pierścieniowym.

Za prawidłowy oraz rzetelny przebieg procesu oceny odpowiedzialne były grupy robocze, powołane do oceny wniosków konkursowych składanych w obu kategoriach. W kategorii Młoda Innowacyjna Firma byli to w szczególności przedstawiciele Konfederacji Pracodawców Polskich, Związku Banków Polskich, Akademii Leona Koźmińskiego. W kategorii Innowacyjny Młody Naukowiec to w szczególności przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Radomskiej, Politechniki Łódzkiej, Wyższej Szkoły im. P. Włodkowica w Płocku, Akademii Medycznej w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz kilku Instytutów i Wydziałów Polskiej Akademii Nauk w tym m.in. Instytutu Genetyki Człowieka, Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.