PARTNER PORTALU
  • BGK

W miastach całej Polski upamiętniono Żołnierzy Wyklętych

  • PAP/MIW    26 lutego 2017 - 20:20
W miastach całej Polski upamiętniono Żołnierzy Wyklętych
W Skwierzynie w Biegu Tropem Wilczym pobiegli amerykańscy żołnierze. (fot. twitter.com/ MON)

• Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", msze św., składanie kwiatów w miejscach pamięci, a także koncerty i prelekcje historyczne złożyły się na sposoby, w jaki Polacy upamiętniali w niedzielę Żołnierzy Wyklętych.
• Święto Niezłomnych przypada 1 marca.
W całym kraju i poza granicami miał miejsce Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" w tym roku upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego m.in. Józefa Bandzo "Jastrzębia" i jego dowódcę Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę".

Do biegaczy zgromadzonych w warszawskim Parku Skaryszewskim, przemawiał szef MON Antoni Macierewicz.

- Dzięki takim inicjatywom jak wasza, dzięki takiej determinacji, jaką wy wykazujecie, pamięć o Żołnierzach Niezłomnych powróciła do polskich rodzin - powiedział Macierewicz.

- Wszędzie, w każdej gminie, w każdej miejscowości są ludzie, którzy pamiętają o swoich bliskich, którzy polegli walcząc o niepodległość - podkreślił Macierewicz.

- To znakomity bieg, bo pokazuje zaangażowanie całej rodziny. Kształtuje także tężyznę fizyczną młodego pokolenia" - zaznaczył minister obrony narodowej.

- Jest też działaniem społecznikowskim, radosnym, które wpisuje się w normalne życie rodziny - dodał.

Biegi odbyły się też m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Opolu, Skwierzynie (Lubuskie) oraz Przecławiu (Zachodniopomorskie). Żołnierzy Wyklętych uczczono także poza granicami Polski m.in. na Litwie.

Zbliżający się Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został uczczony na terenie całej Warszawy. W ciągu dnia złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą aresztowanie Witolda Pileckiego na Żoliborzu, przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na Bemowie oraz przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego na Służewie.

Po południu w Teatrze Oratorium na Pradze Płn. rozpoczęła się premiera spektaklu teatralnego poświęconego Danucie Siedzikównie "Ince" według scenariusza Lecha Sulimierskiego "Nie opłakała ich Elektra, nie pogrzebała Antygona".

W kilku miejscach w Warszawie odbyły się również msze św. m.in. w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie oraz w Kościele Matki Bożej Anielskiej w Radości. Wieczorem msze św. będą miały miejsce także m.in. w katedrze św. Michała i św. Floriana (Praga Pn.) oraz w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na Pradze Płd.

Zaplanowano też koncerty m. in. "Żołnierzom Wyklętym - cześć i chwała" w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa na Kabatach, koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka "Podziemna Armia Powraca" w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, koncert Garwolińskiego Teatru Muzycznego "Od Czapy" w katedrze św. Michała i św. Floriana oraz w kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie koncert z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych "Ziarna Pamięci".

W Falenicy odbędzie się IV Marsz Historyczny Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych.

W ramach obchodów zorganizowano także prelekcje historyczne i modlitwy, które odbędą się w dawnym Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Radości, byłym ośrodku śledczym NKWD i UB w Miedzeszynie oraz dawnej siedziba tajnego ośrodka śledczego MBP (Józefów-Michalin).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.