PARTNER PORTALU
 • BGK

W miastach w całej Polsce powstaną Kolumny Niepodległości

 • PAP/AT    27 października 2017 - 09:59
W miastach w całej Polsce powstaną Kolumny Niepodległości
Program "Kolumny Niepodległości" ma nawiązywać do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku (fot.pixabay.com)

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości MON przygotowało program "Kolumny Niepodległości".
• Z okazji przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, MON opracowało program "Kolumny Niepodległości".

• Zakłada on wybudowanie w miejscach szczególnych dla historii Polski okolicznościowych memoriałów w formie kolumn - poinformował resort.

• MON podkreśla, że inicjatorami budowy kolumn mogą być zarówno samorządy, jak również osoby fizyczne lub prawne.

"Chcemy w ten sposób upamiętnić wysiłek Polaków, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością. Chcemy oddać hołd tym, których nazwiska znamy, ale też bezimiennym bohaterom naszej historii. Chcemy przypomnieć o historii lokalnych społeczności, dzięki którym dziś cała Ojczyzna może cieszyć się niepodległością, wolnością. Szanujemy niepodległość i chcemy przypominać wszystkim i wszędzie, jak jest ona dla nas ważna - mówi, cytowany w komunikacie, szef MON Antonii Macierewicz.

Resort podkreśla, że program "Kolumny Niepodległości" ma nawiązywać do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. "Wówczas, dzięki inicjatywom lokalnych społeczności i władz, powstawały w kraju pomniki niepodległości, często w formie kolumn z orłem zrywającym się do lotu i ze zrzuconymi kajdanami" - podano.

Program ma być realizowany w trzech etapach: konkursu na projekt artystyczno-architektoniczny, konkursu na przyznanie dotacji na wsparcie budowy kolumn oraz uroczystego ich odsłonięcia w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Zwycięzca konkursu - jak podaje resort obrony - otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. złotych. Planowane jest też przyznanie dwóch nagród dla autorów wyróżnionych prac w wysokości po 8,5 tys. złotych.

MON podkreśla, że inicjatorami budowy kolumn mogą być zarówno samorządy, jak również osoby fizyczne lub prawne, np. kombatanci, grupy rekonstrukcyjne, harcerze i stowarzyszenia proobronne. Resort obrony poinformował ponadto, że będzie wspierał finansowo realizację projektu. W budżecie ministerstwa na ten cel przeznaczono 5 mln zł.

Szczegóły dotyczące poszczególnych etapów projektu będą dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

W przyszłym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu wchodzą także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • Piotr, 2017-11-17 12:18:28

  W Związku Radzieckim to było tak, że jak w mieście nie było pomnika Lenina to znaczyło, że albo to nie było miasto, albo to nie było w Związku Radzieckim.
 • SK, 2017-11-07 09:49:56

  Do alfagon: jest wielu zasłużonych, więc słusznym i godnym jest aby jakoś to docenić. Może warto pomyśleć aby upiększyć w taki sposób parki gdzie mogłyby odbywać się spotkania osiedlowe i miejskie z różnymi funkcjami służącymi spotkaniu ludzi, sportu, rekreacji, zabawy,..
 • szoł, 2017-10-30 06:49:10

  Chore pomysły chorych ludzi.