PARTNER PORTALU
  • BGK

W Nowym Sączu można będzie zobaczyć rzadko pokazywane stroje ludowe

  • PAP/GP    25 lipca 2017 - 09:15
W Nowym Sączu można będzie zobaczyć rzadko pokazywane stroje ludowe
Omawiana wystawa została dofinansowana ze środków MKiDN w ramach projektu "Kulturotwórcze znaczenie jarmarków i targów na Sądecczyźnie - badania i popularyzacja". (fot.:wikimedia.org/CC)

Rzadko pokazywane sądeckie stroje ludowe będzie można obejrzeć na wystawie „Strojenie”, którą w Domu Gotyckim w Nowym Sączu przygotowuje tamtejsze Muzeum Okręgowe. Wernisaż jest planowany na 4 sierpnia.
• Przygotowane stroje będą "najbardziej charakterystycznymi strojami z kolekcji nowosądeckiego Muzeum Okręgowego".

• Wystawę uświetnią także inne eksponaty - fotografie archiwalne i malowidła.

• Wystawa czynna będzie do 31 października.

 

- Pokażemy piękno i bogactwo ubiorów mieszczański i ludowych, które kiedyś noszono na ziemi sądeckiej. Będzie to wybór najcenniejszych, najbardziej charakterystycznych dla poszczególnych grup etnicznych strojów z kolekcji nowosądeckiego Muzeum Okręgowego" - powiedziała kuratorka wystawy Joanna Hołda i dodała: "Zwiedzający zobaczą, jak na przestrzeni lat zmieniała się moda".

Zbiór strojów ludowych nowosądeckiego muzeum liczy ponad 800 eksponatów, w tym unikatowe świąteczne ubiory Lachów Sądeckich, staromodne gorsety lachowskie i góralskie z końca XIX w., zachodniołemkowską czuhę, czyli długi płaszcz.

Na wystawie w Domu Gotyckim (oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu) znajdą się również fotografie archiwalne, malarstwo (m.in. Marii Ritter, Bolesława Barbackiego, Romualda Reguły) ukazujące dawne stroje mieszkańców Sądecczyzny. Nie zabraknie cytatów z publikacji badaczy kultury ludowej, przede wszystkim z opracowania etnografa Seweryna Udzieli "Kilka słów o strojach, budowlach, sprzętach i naczyniach w Sądecczyźnie" (1905).

Z tej właśnie publikacji muzeum, promując wystawę, przytacza cytat: "Kto chce zobaczyć, jak się ubiera i stroi lud wiejski na Sądecczyźnie, a nie może jeździć po jarmarkach do Starego i Nowego Sącza, do Łącka, do Limanowej, nie może każdej niedzieli i święta być w innym kościele, niechaj wybierze się w lipcu na odpust do klasztoru św. Kunegundy w Starym Sączu, a tam zobaczy zgromadzony razem lud z całej Ziemi Sądeckiej. Koło klasztoru gwarno, tłumnie i barwnie - a jak barwnie?! Oko nie może się oderwać od tych pięknych strojów, od tych wspaniałych, a różnobarwnych haftów na nich. Jedno ubranie ładniejsze i bogatsze od drugiego. Męska odzież idzie w zawody ze strojem kobiecym i wychodzi z tego porównania zwycięsko".

Wystawa czynna będzie do 31 października. Została dofinansowana ze środków MKiDN w ramach projektu "Kulturotwórcze znaczenie jarmarków i targów na Sądecczyźnie - badania i popularyzacja".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.