PARTNER PORTALU
  • BGK

W Opolu centrum edukacji artystycznej

  • PAP    5 września 2010 - 10:35

Centrum Edukacji Artystycznej Artpunkt powstało przy opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej. W budynku są wielofunkcyjne pracownie, biblioteka z czytelnią i pokoje gościnne dla twórców odwiedzających miasto.
Całkowita przebudowa kamienicy w sąsiedztwie galerii kosztowała 2 mln zł. "Ten budynek był w strasznym stanie, ale dzięki temu mogliśmy go przeprojektować do naszych potrzeb. Zmieniliśmy położenie klatki schodowej, a także układ pomieszczeń, który dostosowaliśmy do ich funkcji - tam, gdzie potrzebne jest światło, są duże okna, tam, gdzie ma być ciemno, nie ma w ogóle okien, itd." - powiedziała dyrektor galerii, Anna Potocka.

Artpunkt będzie wykorzystywany do wszelkiego rodzaju działań edukacyjnych, jakie opolska Galeria prowadzi od ponad 50 lat. Ostatnio placówka zainicjowała warsztaty rodzinne - zajęcia edukacyjne, w których uczestniczą całe rodziny: dzieci z rodzicami albo z dziadkami. "My podpowiadamy, jak można aktywnie spędzić czas. To bardzo rozwijające zarówno dla dzieci, jak i dorosłych" - zaznaczyła Potocka.

Do tej pory galeria musiała, prowadząc swoje cykle edukacyjne, korzystać z gościnności innych instytucji kultury. W nowoutworzonym Centrum Edukacji Artystycznej znalazła się m.in. dwupoziomowa wielofunkcyjna pracownia. "Jest praktycznie wyposażona we wszystko - od tradycyjnej grafiki, poprzez malarstwo, rzeźbę, ceramikę, aż po nowe media" - wyliczała Potocka.

Dodatkowo w budynku znalazło się archiwum galerii i studio fotograficzno-filmowe. Będzie ono wykorzystywane głównie do dokumentowania pracy galerii - nagrywania materiałów ilustracyjnych i rozmów z artystami rezydentami - bo w nowym budynku są też pokoje gościnne, z pełnym zapleczem, w których będą mogli mieszkać twórcy odwiedzający Opole w ramach tzw. rezydencji artystycznej.

Warsztaty rodzinne zainicjowane w Opolu tak się przyjęły, że galeria musiała wprowadzić wejściówki. "Często jest tak, że przed otwarciem galerii ustawia się po nie kolejka. To znaczy, że są to ważne działania dla naszych odbiorców. Wiemy też, że idea takich wielopokoleniowych spotkań już rozprzestrzenia się po Polsce" - zaznaczyła dyrektor.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.