PARTNER PORTALU
  • BGK

W Opolu też będę mieć budżet obywatelski

  • pap    10 października 2013 - 17:56
W Opolu też będę mieć budżet obywatelski

Co najmniej 2 mln zł w budżecie Opola w 2015 r. przeznaczone będzie na realizację projektów mieszkańców w ramach tzw. budżetu obywatelskiego - zapowiedziały władze miasta.
Decyzję, które z zaproponowanych inwestycji zostaną wykonane, opolanie podejmą, głosując.Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że tzw. budżet obywatelski, czyli pula pieniędzy w budżecie miasta przeznaczona na realizację zadań zgłoszonych przez samych mieszkańców, jednostki pomocnicze czy organizacje pozarządowe, zostanie wprowadzony zarządzeniem prezydenta Opola. Ma to być co najmniej 2 mln zł. Zarządzenie w tej sprawie będzie ogłoszone jeszcze w tym roku.

"Kwota, która została zapisana w regulaminie budżetu obywatelskiego, może być zwielokrotniona" - zaznaczył na konferencji szef największego w opolskiej Radzie Miasta klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniew Kubalańca. Tłumaczył, że regulamin ten powstał w oparciu o kilkanaście podobnych dokumentów obowiązujących już w innych miastach w kraju. Zaznaczył, że pierwszy w Opolu budżet obywatelski będzie miał charakter pilotażu. "Zobaczymy, czy zapisana pula pieniędzy zostanie wykorzystana, jak wiele projektów i jakiej jakości w 2014 roku wpłynie" - mówił.

Wnioski do budżetu obywatelskiego będą mogli składać: pełnoletni mieszkańcy Opola, muszą one być poparte podpisami co najmniej 20 osób; jednostki pomocnicze lub organizacje pozarządowe. "We wnioskach będzie można proponować realizację wszystkich zadań, które zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym może realizować gmina. Nie będziemy dzielić tego budżetu na poszczególne rodzaje zadań czy dla poszczególnych dzielnic" - dodał Kubalańca.

Wnioski będą składane w urzędzie miasta na formularzach, które będą do pobrania na stronie internetowej Opola oraz w ratuszu. Następnie odpowiednie wydziały urzędu przygotują ich ocenę formalno-prawną, a prezydent powoła zespół ds. budżetu obywatelskiego, w skład którego wejdą radni i urzędnicy. Zespół ten zbierze projekty, sporządzi ich listę i ogłosi. Potem odbędzie się głosowanie - drogą elektroniczną na stronie miasta lub w formie tradycyjnej, poprzez oddanie głosów do urn wystawionych w ratuszu.

"Głosy zostaną podliczone i to one pokażą, które z zaproponowanych we wnioskach inwestycji według mieszkańców Opola są najpotrzebniejsze lub najatrakcyjniejsze" - powiedział Kubalańca. Wiceprzewodniczący Rady Miasta i szef klubu Razem dla Opola Marcin Ociepa, który to klub wraz z PO tworzy w Opolu koalicję, dodał, że składanie, ocena wniosków, głosowanie na propozycje i ich wybór nastąpią w roku 2014, a realizacja zadań - w roku 2015.

Ociepa skonkretyzował, że zgodnie z przyjętym harmonogramem w kwietniu przyszłego roku prowadzona będzie kampania informacyjna nt. możliwości składania wniosków. Na ich złożenie opolanie będą mieć czas w maju przyszłego roku. W czerwcu i lipcu wnioski będą analizowane i opiniowane. Na głosowanie i wybór mieszkańcy będą mieć dwa tygodnie - od 15 do 30 września.

"Lista zwycięskich zadań zostanie ogłoszona i wpisana do projektu budżetu na rok 2015 do 31 października przyszłego roku" - mówił Ociepa. Wiceprezydent Kawałko dodał, że propozycje mieszkańców i organizacji dotyczące kolejnych budżetów są już zbierane. Średnio rocznie jest ich ok. 600. "Nie miały jednak takiej siły, jaką będą mieć te złożone w ramach budżetu obywatelskiego" - uznał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.