PARTNER PORTALU
  • BGK

W piątek emisja „1500 Kolskich Drobnych”

  • PAP    10 listopada 2011 - 10:24

Emisja pamiątkowego banknotu-bonu miejskiego o symbolicznym nominale „1500 Kolskich Drobnych” równowartości 15 zł upamiętni 95. rocznicę emisji banknotów zastępczych wypuszczonych w Kole w 1916 r.
„Bon ukaże się w piątek i będzie zaprezentowany w trakcie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości” – poinformował burmistrz miasta, Mieczysław Drożdżewski.

Podczas I wojny światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. zdawkowy pieniądz zastępczy. Magistrat Koła wypuścił serię takich banknotów o nominałach 10, 20 i 40 groszy.

„Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które w zależności od zaboru określały nominał w kopiejkach lub fenigach. To kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były narodowe nominały walutowe” – wyjaśnia burmistrz.

W wolnej już Polsce kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. W albumie „Pamiątki wojenne” z 1918 r. napisano, że „magistrat miasta Koła Ziemi Kaliskiej, idąc za ogólnym prądem walki z brakiem drobnych, wypuścił dwie edycje znaków pieniężnych”. „Pochlebna dbałość miasta o wygląd dokumentów, zaopatrzonych jego pieczęcią (...) służyć może za wzór” – czytamy.

Pamiątkowy banknot na jednej stronie prezentuje podobizny dwóch historycznych bonów o nominale 10 i 40 groszy, a na drugiej – powtarza widniejący na rewersie tych bonów motyw ruin zamku w Kole. Banknot jest sygnowany herbem miasta. Zostanie wyemitowany w limitowanym nakładzie tysiąca sztuk.

Do druku użyto tzw. chronionego papieru wartościowego, niedostępnego w normalnej sprzedaży. Ma charakterystyczny znak wodny oraz wtopione specjalne włókna, widoczne w świetle dziennym oraz świecące w świetle UV, czyli w promieniach ultrafioletowych. Dodatkowym zabezpieczeniem jest specjalny hologram z herbem Koła.

Nazwisko projektanta bonów nie jest znane. Do dziś zachowało się ich niewiele i są wielką atrakcją numizmatyczną. Współczesny bon zaprojektował Piotr Tofil – warszawski malarz i grafik, projektant większości współczesnych polskich bonów miejskich.

Burmistrz podkreślił, że bon jest pamiątką kolekcjonerską i nie jest zastępczym pieniądzem lokalnym.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.