W Pławinie będą obchodzić Dni Daniela

Podczas najbliższego weekendu (14-15 lipca) w Pławinie w gminie Stare Kurowo największa w Lubuskiem ferma jeleni będzie otwarta dla wszystkich. Jej właściciele od 2006 roku organizują latem Międzynarodowe Dni Daniela.
W Pławinie będą obchodzić Dni Daniela

Licząca 280 ha ferma należy do Haliny i Leszka Glezerów - to w pełni profesjonalna i ekologiczna hodowla zwierząt z rodziny jeleniowatych i muflonów. Jej właściciele rozpoczęli swoją działalność skupiając się na danielach. Ich stado liczyło nawet 2 tys. osobników.

W miarę zmiany sytuacji na rynku, gatunkiem dominującym na fermie stał się jednak jeleń. Obecnie na kilkunastu ogrodzonych pastwiskach w Pławinie pasie się około tysiąca tych zwierząt, a także 200 danieli i 50 muflonów.

"W ostatnich latach hodowla nastawiona tylko daniele stała się mniej opłacalna. W Polsce powstało wiele ferm tych zwierząt, a rynek został nasycony. To zmusiło nas do szukania niszy na rynku. Okazało się, że rozwiązaniem jest hodowla jelenia, na którego popyt jest coraz większy" - powiedział Leszek Glezer.

Ferma w Pławinie specjalizuje się w hodowli zarodowej i selekcji zwierząt do dalszej reprodukcji. Dorodne byki i łanie jeleni, a także cielaki są sprzedawane do dalszej hodowli. Podobnie jest w przypadku danieli i muflonów.

Większość zwierząt z Pławina jest eksportowanych do wielu krajów europejskich. Część zwierząt trafia do hodowli, a najbardziej dorodne okazy są wypuszczane do lasów, w celu wzbogacenia puli genetycznej lokalnych populacji jeleni i podniesienia walorów myśliwskich danych terenów.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE