PARTNER PORTALU
  • BGK

W Płocku powstanie laboratorium mechaniki i budownictwa dla przemysłu

  • PAP/rs    26 stycznia 2018 - 14:41
W Płocku powstanie laboratorium mechaniki i budownictwa dla przemysłu
Do 2019 r. w filii Politechniki Warszawskiej w Płocku, przy wsparciu unijnym, powstanie Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa. (Fot. Pixabay)

Do 2019 r. w filii Politechniki Warszawskiej w Płocku, przy wsparciu unijnym, powstanie Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa. Placówka będzie realizowała specjalistyczne badania dla podmiotów różnych branż przemysłu, w tym dla PKN Orlen oraz własne projekty naukowe.
  • Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 4,6 mln zł, z czego 3,5 mln zł pochodziło będzie z dofinansowania unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20.
  • Ok. 3,9 mln zł kosztów całego projektu pochłonie zakup nowoczesnej aparatury badawczej.
  • Prorektor płockiej filii Politechniki Warszawskiejz apowiedział, że w ramach projektu utworzenia tam Centralnego Laboratorium Mechaniki i Budownictwa, uczelnia będzie chciała zakupić jeszcze w tym roku 70 proc. niezbędnego sprzętu badawczego.

Umowę na wsparcie unijne zadania podpisali w piątek marszałek Mazowsza Adam Struzik i prorektor płockiej filii Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński. Partnerami projektu są m.in. Urząd Miasta Płocka oraz PKN Orlen, którego zakład główny znajduje się właśnie tym mieście - to największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w kraju.

- To projekt ważny, gdyż jego głównym celem jest podniesienie możliwości transferu wiedzy, że świata nauki do produkcji. Jednocześnie projekt ten wpisuje się w dalszy rozwój Politechniki Warszawskiej, w tej części, która funkcjonuje w Płocku. Uzyskane nowe możliwości badawcze podniosą konkurencyjność samej uczelni. Umożliwią też zlecanie badań przez firmy, w tym duże i bardzo duże, jak PKN Orlen, ale będzie to też szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział Struzik.

Jego zdaniem konieczne jest zróżnicowanie potencjału badawczo-rozwojowego Mazowsza. - Oczywiście Warszawa była, jest i będzie głównym centrum naukowo-badawczym, innowacyjnym, ale zależy nam na tym, żeby również w ośrodkach regionalnych, jak Płock, Radom, Siedlce, Ostrołęka czy Ciechanów, działały silne uczelnie. To jest wykorzystanie potencjału, także poza obszarem metropolitalnym - dodał marszałek.

Jak podkreślił prorektor płockiej filii Politechniki Warszawskiej, każda uczelnia techniczna "musi być nieustannie modernizowana". Zapowiedział, że w ramach projektu utworzenia tam Centralnego Laboratorium Mechaniki i Budownictwa, uczelnia będzie chciała zakupić jeszcze w tym roku 70 proc. niezbędnego sprzętu badawczego.

- To aparatura tak unikalna, że jest jednostkowo wykonywana przez wyspecjalizowane zagraniczne firmy - dodał prof. Zieliński. Wyraził nadzieję, że w połowie przyszłego roku nastąpi oficjalne otwarcie placówki.

Robert Dzierżanowski, zastępca dyrektora Instytutu Inżynierii Mechanicznej w płockiej filii Politechniki Warszawskiej wyjaśnił, iż Centralne Laboratorium Mechaniki i Budownictwa "będzie jednostką naukową, wykonującą badania na zlecenie przemysłu praktycznie we wszystkich branżach technicznych".

- W lutym powinny ruszyć pierwsze przetargi na kupno sprzętu badawczego" - powiedział. "W związku z pozyskaniem aparatury, będziemy czekali na oferty firm zainteresowanych wykonywaniem badań - dodał Dzierżanowski. Przyznał, iż w tym zakresie uczelnia najbardziej liczy na PKN Orlen.

Placówka będzie działała w budynku o łącznej powierzchni ponad 1,7 tys. metrów kw. Wyposażona zostanie m.in. w mikroskop elektronowy z modułem do pomiaru topografii i modułem do identyfikowania składu chemicznego, zintegrowany system pomiarowy laserowej anemometrii Dopplera, mikroskop metalograficzny z kamerą cyfrową, twardościomierz uniwersalny oraz stanowisko badawcze z instalacją fotowoltaiczną. Zakupiona zostanie też hamownia silnikowa i drukarka 3D.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.