PARTNER PORTALU
  • BGK

W połowie kwietnia festiwal „Sztuka i Dokumentacja”

  • PAP    1 kwietnia 2011 - 11:39
W połowie kwietnia festiwal „Sztuka i Dokumentacja”

Wystawy, pokazy wideo i współczesne projekty artystyczne znajdą się w programie 3. Festiwalu „Sztuka i Dokumentacja”, który rozpocznie się w połowie kwietnia w Łodzi.
Impreza poświęcona aspektom dokumentowania sztuki, nie ma swojego drugiego odpowiednika w kraju. „Współczesna sztuka to często działania efemeryczne, trwające w określonym czasie i przestrzeni. Jedynym sposobem na zachowanie pamięci i wiedzy o tych zdarzeniach w historii sztuki jest ich rzetelna dokumentacja” – mówią twórcy festiwalu.

Główna wystawa festiwalowa dotyczy dokumentacji wykonanej w roku poprzednim. Podczas obecnej edycji festiwalu część wydarzeń artystycznych zaprezentowanych zostanie w Piotrkowie Trybunalskim.

Inauguracja festiwalu zaplanowana jest na czwartek 14 kwietnia. Tego dnia nastąpi otwarcie wystawy „Sztuka-Obiekt-Zapis III”, na której pokazane zostaną dokumentacje powstałe w 2010 roku a nadesłane m.in. zarówno przez profesjonalnych twórców, jak i świadków interesującego wydarzenia artystycznego w roku 2010.

Kolejnym wydarzeniem festiwalowym ma być wystawa, na której pokazane zostaną realizacje artystów inspirowane różnymi typami dokumentów: artykułem z gazety, starą fotografią, filmem dokumentalnym itp.

W wystawie wezmą udział m.in. grupa Łódź Kaliska i Dorota Nieznalska, autorka głośniej i kontrowersyjnej przed laty instalacji „Pasja”.

Podczas otwarcia wystawy jedna z artystek wykona performance. W sobotę organizatorzy festiwalu zapraszają również do Piotrkowa Trybunalskiego na otwarcie wystawy Ewy Bloom Kwiatkowskiej „Taniec Świętego Wita”, dokumentującej wydarzenie artystyczne, które miało miejsce we wrześniu 2010 w Łodzi.

W ramach festiwalu odbędzie się również pokaz archiwalnych filmów o sztuce zrealizowanych w czasach PRL. Prezentacja połączona ma być z prelekcją i dyskusją na temat różnic w podejściu do sztuki w tamtym okresie i współcześnie.

Podczas trwania imprezy odbędzie się także sympozjum poświęcone problematyce dokumentacji Sztuki Współczesnej z udziałem wykładowców z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Poznańskiego.

Festiwal potrwa od 14 do 30 kwietnia, a festiwalowe wydarzenia mają być prezentowane w Łodzi w: Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi, Patio Centrum Sztuki, Łódzkim Domu Kultury, Galerii Wymiany oraz w Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: