PARTNER PORTALU
 • BGK

W Poznaniu pierwszy poza Warszawą Ogólnopolski Kongres Kobiet

 • PAP/JS    24 lutego 2017 - 22:01
W Poznaniu pierwszy poza Warszawą Ogólnopolski Kongres Kobiet
W piątek (24 lutego) w Poznaniu odbyło się pierwsze merytoryczne spotkanie z władzami miasta na temat organizacji 9. edycji kongresu (fot. poznan.pl)

• We wrześniu w Poznaniu odbędzie się Ogólnopolski Kongres Kobiet.

• Jego uczestniczki przez dwa dni debatować będą o problemach społecznych, politycznych i o prawach kobiet.

• Na spotkanie chcą zaprosić premier Beatę Szydło, choć jak przyznają organizatorki - kongres jest w kontrze do władzy.
W piątek (24 lutego) w Poznaniu odbyło się pierwsze merytoryczne spotkanie z władzami miasta na temat organizacji 9. edycji kongresu. Spotkanie planowane jest na 9 i 10 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Jak powiedziała prof. Małgorzata Fuszara organizacja wydarzenia poza Warszawą ma pokazać, że "nie tylko stolica jest aktywna, że kongres to nie jest centralna instytucja w Warszawie, ale że jest to ruch masowy, który w różnych miejscach jest aktywny, ma swoje specyficzne, lokalne, bardzo ważne wymiary". Dodała, że propozycja Kongresu Kobiet w Poznaniu wyszła od prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka, który jest znany z prorównościowych działań, podpisał m.in. Kartę Różnorodności. "To nas przekonuje, że cele, które realizuje w Poznaniu są zbieżne z celami Kongresu Kobiet" - powiedziała Fuszara.

Jaśkowiak podkreślił, że organizacja kongresu w stolicy Wielkopolski to przede wszystkim kolejny krok ku temu, by udowadniać, że Poznań jest miastem wolnym od uprzedzeń i miastem otwartym na dyskusje. "Jesteśmy w tej chwili w takim historycznym okresie w Polsce, na takim zakręcie i musimy sobie postawić pytanie, czy opowiemy się jako naród po stronie tych wartości europejskich, czy też będzie nam bliżej do tych wschodnich wartości" - mówił.

Prof. Magdalena Środa mówiła, że kongres nie będzie stronił od kontekstu politycznego. Jak mówiła, "chce być polityczny, chociaż apartyjny". Przypomniała, że na spotkanie co roku zapraszana jest premier.

"Jesteśmy otwarte, (...) ale rzeczywiście w tej chwili można powiedzieć - jesteśmy trochę w kontrze do tego, co się dzieje w związku z władzą, w związku z +dobrą zmianą+. Jesteśmy w kontrze na tej samej zasadzie, na jakiej demokracja jest w kontrze wobec zapędów autorytarnych" - powiedziała Środa. Dodała, że wcześniej premier była zapraszana na spotkania organizowane przez Kongres Kobiet, ale na nie nie odpowiadała. "Więc można powiedzieć - nie życzy sobie żadnych spotkań, które miałyby charakter bardziej konfrontacyjny czy powiedziałabym demokratyczny" - uznała Środa.

I Kongres Kobiet odbył się w 2009 roku. Od tego czasu spotkania odbywają się co roku i rokrocznie bierze w nich udział kilka tysięcy kobiet.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Danuta, 2017-02-27 12:44:55

  W 2005 roku byłam na Kongresie Kobiet, odbywającym się w ówczesnej siedzibie SLD; pamiętam, że był tam obecny jeden mężczyzna - Krzysztof Janik - ówczesny przewodniczący. Tamten Kongres - w odróżnieniu od obecnych - był oparty o rzeczywiście lewicowe postulaty, równe prawa dla kobiet. Nikt nie kłóci...ł się z rządem, ale też się nie "układał". To co się dzieje obecnie na kongresach to farsa i "banda" (bo inaczej nie potrafię tych pań nazwać) histeryczek, starych bab (w moim wieku w większości, więc starych!), zakładających sobie torby papierowe na głowy w proteście przeciwko władzy "kaczystów" i zakazowi aborcji. Paranoja i żenada po prostu. O kobietach już dawno zapomniano, a moim zdaniem lansujące się celebrytki czy upadłe "zgenderowiałe polityczki", zachwalające LGBT - jak prof. Środa przypięły się do dumnego hasła.  rozwiń
 • B28, 2017-02-27 11:19:44

  Środa przestań pić i posyp głowę popiołem w środę popielcową. Jesteś chora z nienawiści i pełna uprzedzeń do obecnej władzy nie popartych żadnymi rozsądnymi argumentami. Twoje wywody i uzasadnienia są na poziomie szkoły podstawowej. Wyjedź do krajów arabskich zdobywać doświadczenia i porozmawiaj z a...rabskimi kobietami, a wtedy przejrzysz na oczy, no chyba, że już oślepłaś zupełnie.  rozwiń
 • Anna KLZ, 2017-02-25 22:13:18

  I Kongres Kobiet odbył się w czerwcu 1997r. po raz pierwszy byłam na takim Kongresie, otrzymałam pamiątkową szarfę. z pozdrowieniami Anna Wieczorkowska