PARTNER PORTALU
  • BGK

W Poznaniu powstanie centrum dla artystów niezależnych

  • JL    29 września 2015 - 09:53
W Poznaniu powstanie centrum dla artystów niezależnych

Olimpia jest jednym z ostatnich w mieście budynków, które można niemal z marszu zaadaptować na działalność kulturalną. Fot. www.poznan.pl

Budynek dawnego kina Olimpia w Poznaniu będzie służył kulturze niezależnej.
– Udostępnimy Olimpię tymczasowo Teatrowi Strefa Ciszy, a po zakończeniu generalnego remontu także innym artystom ze sceny alternatywnej – deklaruje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny za kulturę.

Jak informuje poznański magistrat, budynek przy ulicy Grunwaldzkiej 22 służył miastu od 1957 do 2004 roku jako kino i Dom Kultury Milicji Obywatelskiej. Później mieściły się w nim m.in. teatr rewiowy i restauracje (na parterze), a na wyższych kondygnacjach m.in. instytucje edukacyjne.

W 2009 r. Olimpia przekazana została miastu Poznań z myślą o przyszłej siedzibie Teatru Muzycznego, jednak zbyt mała sala główna, ograniczenia konserwatorskie oraz hałas przeszkadzający mieszkańcom stanęły na przeszkodzie realizacji tego planu. Dziś budynkiem zarządza ZKZL.

Olimpia jest jednym z ostatnich w mieście budynków, które można niemal z marszu zaadaptować na działalność kulturalną. Stąd pomysł, by po dokonaniu najbardziej niezbędnych napraw, jak najszybciej ożywić budynek – choćby częściowo.

– Idealnym partnerem dla tego wyzwania jest Teatr Strefa Ciszy Adama Ziajskiego. Doceniam jego pomysł na Scenę Roboczą, dzięki której podtrzymywana jest ciągłość poznańskiej tradycji wspierania nowych projektów z kręgu teatru offowego. Konieczność opuszczenia przez Strefę Ciszy terenu przyszpitalnego sprawiła, że decyzje muszą być szybkie. Stąd nasze zaproszenie do Olimpii – tłumaczy prezydent Solarski.

Udostępnienie pomieszczeń na czwartym piętrze Olimpii Scenie Roboczej z myślą o kontynuacji cyklu rezydencji artystycznych będzie poprzedzone niezbędnym remontem najważniejszych instalacji.

Ale to dopiero pierwszy etap ożywiania Olimpii. Drugim będzie generalny remont budynku, w którym za kilka lat realne stanie się stworzenie nowego centrum artystów niezależnych, w którym możliwość pracy i prezentacji swoich dokonań znajdą twórcy alternatywni m.in. z dziedziny teatru i sztuk wizualnych.

– To wspaniała wiadomość, mając na uwadze fakt, że to ostatni pusty obiekt kulturalny we władaniu miasta. Olimpia stoi, niszczeje i co najważniejsze od lat sporo kosztuje. Czas najwyższy by służyła kulturze, mieszkańcom i wielu cennym przedsięwzięciom – tak działanie władz Poznania skomentował na swym profilu na Facebooku Adam Ziajski.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.