PARTNER PORTALU
  • BGK

W radomskiej bibliotece powstała pracownia digitalizacji

  • PAP    2 lutego 2012 - 11:12
W radomskiej bibliotece powstała pracownia digitalizacji

Dzięki niej starodruki, czasopisma i książki będą pojawiać się w sieci szybciej i w większej liczbie. Obecnie w zasobach Radomskiej Biblioteki Cyfrowej jest ponad 7 tys. dokumentów.
Remont pomieszczeń dla pracowni digitalizacji i zakup sprzętu kosztował blisko pół miliona zł. Biblioteka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura Digitalizacja w wysokości ponad 233 tys. zł.

97 tys. zł dołożyła gmina, a reszta pieniędzy – 130 tys. zł – pochodziła z budżetu biblioteki – poinformowała dyr. radomskiej biblioteki Anna Skubisz – Szymanowska.

W ramach ministerialnego projektu opracowanych i udostępnionych w domenie publicznej zostanie 4 tys. publikacji – starodruki, książki i czasopisma XIX-wieczne oraz wydawnictwa MBP.

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu (zabierz głos/oceń prezydenta) była pierwszą biblioteką publiczną na Mazowszu (zabierz głos/oceń marszałka województwa), która uruchomiła bibliotekę cyfrową. Działa od stycznia 2009 roku. Obecnie w zasobach biblioteki cyfrowej jest już 7 tys. dokumentów.

Radomska Biblioteka Cyfrowa gromadzi dokumenty regionalne, rozproszone w innych bibliotekach i instytucjach, m.in. w archiwum i Instytucie Pamięci Narodowej. Zabezpiecza, chroni i archiwizuje cenne, stare zbiory regionalne oraz zapewnia czytelnikom dostęp do tych materiałów przez internet.

Na serwerze Radomskiej Biblioteki Publicznej znajduje się obecnie ponad 7 tys. publikacji. Są to książki, czasopisma i gazety, mapy i inne dokumenty. W sieci można też znaleźć m.in. kolekcję dokumentów dotyczących wydarzeń radomskiego Czerwca 1976.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.