PARTNER PORTALU
  • BGK

W Rzeszowie króluje styl country&western

  • PAP    27 sierpnia 2010 - 11:20
W Rzeszowie króluje styl country&western

Około 30 jeźdźców z kraju uczestniczy w pierwszych Mistrzostwach Polski w Reiningu, czyli w jeździe w stylu western, które rozpoczęły się 27 sierpnia w Rzeszowie.
Organizatorzy mają nadzieję, że mistrzostwa staną się imprezą cykliczną. Jej gospodarzem jest ośrodek jeździecki Janiowe Wzgórze w Rzeszowie. Odbywa się pod patronatem Polskiego Związku Jeździeckiego.

Uczestnicy mistrzostw przyjechali do Rzeszowa z niemal całego kraju, m.in. z Łodzi, okolic Warszawy, Opola, Tarnowa, Krakowa, Kołobrzegu.

Jeźdźcy startujący w różnych grupach wiekowych – od 10-, 11-letnich dzieci poprzez młodzież, do seniorów – będą walczyć o trzy pierwsze miejsca w Mistrzostwach Polski Polskiego Związku Jeździeckiego oraz w Polskiej Lidze Western i Rodeo.

Zaprezentują swoje umiejętności w kilku konkurencjach: m.in. western horsemanship, czyli przejechaniu konno określonej trasy, wykonując manewry według wzoru, gdzie oceniany jest zarówno jeździec, jak i koń: zachowanie, reagowanie na gesty jeźdźca, styl jazdy. W innej konkurencji zwanej trail podczas przejażdżki konno jeźdźcy będą musieli pokonać naturalne przeszkody, takie jak np. wąskie przejście, niewielki mostek, zakrzaczenie.

Najbardziej widowiskowe będą konkurencje: western pleasure, gdzie jeźdźcy i konie występować będą w bogato zdobionych strojach, oraz reining freestyle, gdzie jeźdźcy przebrani za postaci z bajek lub filmów w rytm muzyki będą pokazywać swoje umiejętności ujeżdżania koni w stylu reining.

Na zdobywców trzech pierwszych miejsc czekają nagrody pieniężne oraz okolicznościowe puchary.

Western reining – to styl jazdy konnej wywodzący się z potrzeby użytkowania konia do pracy na farmach i ranczach w USA. W porównaniu z klasycznym tzw. angielskim stylem jazdy, western reining różni się sposobem wyszkolenia konia i jazdy na nim, a także sprzętem jeździeckim i strojem. Jazda w tym stylu odbywa się na zupełnie luźnych wodzach, a komunikacja z wyszkolonym koniem, prowadzonym jedną ręką – za pomocą subtelnych i delikatnych gestów i bodźców.

Reining został zaakceptowany jako oficjalna dyscyplina jeździecka przez Międzynarodową Federację Jeździecką FEI. Jest zarejestrowany w Polskim Związku Jeździeckim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.