PARTNER PORTALU
 • BGK

W Rzeszowie rozpoczęły się „Ferie z IPN”

 • PAP/JL    15 lutego 2016 - 10:17
W Rzeszowie rozpoczęły się „Ferie z IPN”
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie zorganizował „Ferie z IPN”. Fot. Pixabay.com

Projekcje filmów dokumentalnych, warsztaty, prelekcje oraz turnieje gier o tematyce historycznej – to propozycje rozpoczynających się 15 lutego w Rzeszowie „Ferii z IPN”.
Przygotował je oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Są to zajęcia zarówno dla dzieci wypoczywających w regionie na zimowiskach, jak i dla uczniów, którzy ferie spędzają w Rzeszowie”.

Pozostający w czasie ferii w domu będą mogli wybrać się na „Filmowe spotkania ze świadkiem historii (1939–1945)”; przygotowano dla nich kilka filmów dokumentalnych.

Są wśród nich m.in. filmy Marka Widerskiego „Elżbieta Zawacka – miałam szczęśliwe życie” o jedynej kobiecie służącej w szeregach cichociemnych, czy też tego samego reżysera „Kobiety i wojna” – film opowiadający o losach czternastu młodych dziewczyn wchodzących w życie w latach drugiej wojny światowej.

W trakcie spotkań filmowych młodzież będzie mogła obejrzeć także dokumentalną opowieść „Losy ludności cywilnej podczas powstania warszawskiego – wspomnienia świadków”. Zaplanowano też film Arkadiusza Gołębiowskiego „Generał Gryf. Robiłem dobrą robotę” przypominający postać m.in. żołnierza batalionu Armii Krajowej „Parasol” gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego.

Z myślą o interesujących się historią IPN przygotował również zajęcia „Milenium Chrztu Polski, czyli rozterki naszych przodków – milenium czy tysiąclecie”. W ramach tegorocznych zimowych „Ferii z IPN” odbędą się także mini turnieje historycznych gier edukacyjnych adresowane do uczniów w każdym wieku oraz warsztaty „Dzieciństwo w PRL”.

Oprócz Rzeszowa „Ferie z IPN” odbędą się też w kilku miejscowościach Podkarpacia, gdzie wypoczywają uczniowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • wall, 2016-02-16 00:05:58

  Do krytyk: Drażni Cię, że są ludzie którzy ujawniają prawdę. Czego się boisz jeśli masz zyste sumienie? Może Ci za to płacą?
 • Stary Wróbel, 2016-02-15 15:17:18

  Mimo wszystkich grzechów PRL, nie pamiętam aby organizowano "Ferie z ORMO". A może mnie nie objęło...
 • krytyk, 2016-02-15 14:10:29

  trwa indoktrynacja pokoleń...