PARTNER PORTALU
  • BGK

W śledztwie ws. łódzkiej kancelarii komorniczej 24 nowe wątki

  • PAP    12 grudnia 2015 - 07:53
W śledztwie ws. łódzkiej kancelarii komorniczej 24 nowe wątki

(fot. ceskyfreund36 / pixabay.xom/CC0)

Śledztwo prokuratury w Płocku dotyczące działań jednej z kancelarii komorniczych w Łodzi, obejmujące dotąd 11. wątków, w tym zajęcia ciągnika rolnika spod Mławy, będzie rozszerzone o 24 dalsze postępowania egzekucyjne, które wskazał resort sprawiedliwości.
W związku z koniecznością szczegółowego zbadania kolejnych przypadków działań tej samej kancelarii komorniczej, płoccy śledczy wystąpią z wnioskiem do Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi o przedłużenie postępowania, którego termin wyznaczono wcześniej do 8 stycznia 2016 r.

Śledztwo dotyczące czynności podejmowanych przez kancelarię komorniczą przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście prowadzi płocka Prokuratura Okręgowa. W ramach postępowania trzy zarzuty przekroczenia uprawnień postawiono asesorowi komorniczemu Michałowi K. - pierwszy w marcu w związku z zajęciem traktora rolnika spod Mławy (woj. mazowieckie) niebędącego dłużnikiem, a w listopadzie dwa kolejne, dotyczące innych egzekucji komorniczych. Grozi za to do 3 lat więzienia.

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska, zakres przedmiotowy toczącego się tam śledztwa w sprawie działań kancelarii komorniczej przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście zostanie rozszerzony o 24 przypadki postępowań egzekucyjnych, które kilka tygodni temu w piśmie do śledczych wskazało Ministerstwo Sprawiedliwości, jako wymagające sprawdzenia.

„Chodzi o zbadanie, czy przy prowadzeniu czynności egzekucyjnych w 24. wskazanych sprawach doszło do nieprawidłowości. Wszystkie wskazane przypadki obejmują działania tej samej kancelarii komorniczej w Łodzi, ale każdy dotyczy innego postępowania. Obecnie trwa gromadzenie akt komorniczych z tych spraw. Część z nich znajduje się w ministerstwie w związku z prowadzonymi postępowaniami, a część w sądach” – powiedziała PAP Śmigielska-Kowalska.

 Dodała, że w związku z koniecznością dołączenia do trwającego śledztwa kolejnych 24. nowych wątków, prowadzący postępowanie prokurator wystąpi o jego przedłużenie „na dalszy czas określony”. „Na razie nie wiadomo, jaki będzie to termin” – zaznaczyła Śmigielska-Kowalska.

Wcześniej płocka Prokuratura Okręgowa informowała, że oprócz sprawy zajęcia ciągnika rolnika spod Mławy, tamtejsi śledczy otrzymali inne zawiadomienia od osób, które także poczuły się pokrzywdzone działaniami komorniczymi – chodziło m.in. o postępowania egzekucyjne prowadzone przez tę sama łódzką kancelarię na terenie Warszawy, Gostynina, Sieradza (woj. mazowieckie) Łodzi, Brzezin i Zgierza (woj. łódzkie). W sumie wpłynęły zawiadomienia dotyczące 11. przypadków działań komorniczych, w tym z udziałem asesora Michała K.

W trakcie śledztwa ustalono, że prowadząc zajęcia ciągnika, a także samochodu przedsiębiorcy z Gostynia oraz czterech aut właścicielki firmy z Sieradza, asesor działał w zastępstwie komornika. W każdym z tych przypadków zajęcia dotyczył osób, które nie były dłużnikami, zaś pojazdy były sprzedawane komisowo. Np. w przypadku przedsiębiorcy z Gostynina zajęto jego samochód w związku z długiem żony; oboje mają odrębne działalności gospodarcze, a także rozdzielność majątkową. Auto po zajęciu zostało wywiezione z posesji i w ciągu półtora miesiąca sprzedane w trybie komisowym.KOMENTARZE (1)

  • Co ma wisieć nie utonie!, 2015-12-14 11:13:34

    Posadzić gada! Teraz nie będzie miał kto go ukrywać od parasolem bezprawia, bo władza, która hołubiła takich kryminalistów w celu terroryzowania społeczeństwa przestała istnieć! Oprócz tego poszkodowani powinni wnieść pozwy przeciwko temu bandycie o zwrot utraconych korzyści wynikających z uniemożli...wienia korzystania z własnego majątku! A jakie to korzyści, to już tylko kwestia wyobraźni i fantazji pokrzywdzonych!!! Życzę im jak najbujniejszej fantazji!  rozwiń