PARTNER PORTALU
  • BGK

W Słubicach stanie Wieża Kleista – nowa atrakcja turystyczna

  • aw/PAP    23 marca 2018 - 16:31
W Słubicach stanie Wieża Kleista – nowa atrakcja turystyczna
Budowla ma nawiązywać do historycznej Wieży Kleista, która od 1892 do 1945 roku stała w dawnej dzielnicy Frankfurtu Dammvorstadt (dzisiejsze Słubice) na tzw. Wzgórzach Żydowskich, w sąsiedztwie wybudowanego wcześniej stadionu (fot.:slubice.pl)

Słubice dzięki pomocy z funduszy unijnych wybudują 30-metrową wieżę widokową. Budowla będzie nawiązywała do Wieży Kleista, która przed II wojną światową górowała nad prawobrzeżną częścią Frankfurtu nad Odrą, która po wojnie stała się polskimi Słubicami.
Nowa wieża także będzie nosiła imię Ewalda von Kleista - człowieka zasłużonego dla Frankfurtu nad Odrą - poinformowała rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka.

W piątek (23 marca) burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz podpisał z niemieckimi partnerami umowę na dofinansowanie budowy Wieży Kleista. W ramach tego samego projektu zostanie także podświetlony most łączący Słubice i Frankfurt.

"Bardzo się cieszę, że mamy już tę umowę. Natychmiast bierzemy się za przygotowanie przetargu na budowę Wieży Kleista. Jestem przekonany, że stanie się ona atrakcją turystyczną dla Polaków i Niemców" - powiedział Ciszewicz.

Dodał, że prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Natomiast gotowa budowla być udostępniona turystom w przyszłym roku.

Podpisana umowa przewiduje, że na budowę wieży gmina Słubice otrzyma z Unii Europejskiej 1,1 mln euro, co pokryje 85 proc. planowanych kosztów inwestycji. Pozostałą część samorząd dołoży z własnego budżetu.

Wieża, zaprojektowana przez Łukasza Biernackiego, będzie miała 30 metrów wysokości. Na 25 metrach zbudowana zostanie okrągła platforma widokowa, na którą będzie można wejść po pokonaniu wachlarzowych schodów. Całość przykryje szklany dach. Wieża stanie koło miejsca, gdzie przed wojną znajdowała się jej poprzedniczka.

Budowla ma nawiązywać do historycznej wieży Kleista, która od 1892 do 1945 roku stała w dawnej dzielnicy Frankfurtu Dammvorstadt (dzisiejsze Słubice) na tzw. Wzgórzach Żydowskich, w sąsiedztwie wybudowanego wcześniej stadionu sportowego. Nazwano ją imieniem Ewalda von Kleista, który był pruskim wojskowym, pisarzem, członkiem loży masońskiej. Zginął w 1759 r. w bitwie pod Kunowicami podczas wojny siedmioletniej.

W ramach projektu zakładającego budowę wieży zostanie także podświetlony most na Odrze łączący graniczne miasta. Iluminacja w kolorach niebieskim i zielonym będzie nawiązywała do loga Słubic i Frankfurtu. Wykonaniem oświetlenia mostu zajmie się administracja Frankfurtu, która jest odpowiedzialna za tę część projektu.

Budowa Wieży Kleista jest kontynuacją projektu, w ramach którego, w 2014 roku we Frankfurcie odbudowano Dom Bolfrasa, kamienicę należącą do zasłużonej dla miasta rodziny Bolfrasów. Obecnie znajduje się tu m.in. polsko-niemiecka informacja turystyczna i Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji, które zajmuje się wspólnym marketingiem obu miast.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.