PARTNER PORTALU
  • BGK

W sobotę odbędzie się III Industriada

  • PAP    29 czerwca 2012 - 09:59
W sobotę odbędzie się III Industriada

Trzecia Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, odbędzie się w sobotę w 22 miastach regionu. Głównym motywem tegorocznej edycji imprezy ma być światło.
Utworzony sześć lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia 34 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w województwie śląskim. Industriada ma promować cały szlak i jego poszczególne obiekty - rozciągnięte od Częstochowy przez Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie po Cieszyn i Żywiec.

Tegoroczną Industriadę ma wypełnić łącznie ok. 300 godzin imprez i atrakcji w 36 lokalizacjach. Zaplanowano m.in. 43 koncerty (m.in. Lao Che w Chorzowie, Lech Janerka w katowickim Nikiszowcu, Gaba Kulka w Tychach - płatny, oraz Voo Voo z orkiestrą Aukso w Zabrzu), 22 warsztaty artystyczne, 13 imprez sportowych i 7 pokazów teatralnych.

Przebojami tegorocznego Święta Szlaku mają być: plaża urządzona 320 metrów pod ziemią w zabrzańskiej kopalni "Guido" oraz - w tym samym miejscu - alpinistyczno-wizualny happening "Szyb w ogniu"; Park Mądrej Rozrywki z doświadczeniami fizycznymi dla dzieci w centrum Częstochowy, laserowy paintball i laserowe widowisko w zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego oraz mapping 3D głównego placu katowickiego osiedla Nikiszowiec.

<!-- pagebreak //-->

Prócz tego Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu zaproponują symulację zderzenia lokomotywy z samochodem, Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie - zwiedzanie nowego szlaku techniki browarnictwa, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych - świetlne eksperymenty fizyczne, a skansen Królowa Luiza w Zabrzu - imprezę w stylu steampunk.

Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowało m.in. kursujący od poniedziałku "Industrialny tramwaj" - zabytkowy wóz z wystawą poświęconą historii przemysłu śląskiego.

W sobotę na terenie budowy nowej siedziby muzeum, prócz zwiedzania placu budowy i historycznych obiektów na tym terenie, będzie można m.in. obserwować pokaz procesu wytopu żelaza w zrekonstruowanym piecu dymarkowym z II wieku.

Między 18 obiektami szlaku położonymi w obrębie aglomeracji katowickiej kursować ma - na dwóch pętlach spotykających się w Katowicach - 14 bezpłatnych autobusów wynajętych przez Górnośląski Związek Metropolitalny.

Autobusy będą jeździły z katowickiego Placu Sejmu Śląskiego od godz. 10 do 1 w nocy.

Na stronie industriada.pl można m.in. skomponować własny program święta. Istnieje też możliwość skorzystania z gotowych propozycji tras: "Industrial w pigułce", "Trasa Świetlna", "Trasa muzyczna" (z najlepszymi wydarzeniami muzycznymi), "Przygoda z Zobotami (z atrakcjami dla dzieci) oraz "Nauka na wesoło" (trasa edukacyjna).

Dla aktywnych uczestników święta przygotowano rodzaj programu lojalnościowego - przewidującego m.in. zniżki i atrakcje w tygodniu przypadającym po Industriadzie.

Impreza otrzymała też swój profil na zaprojektowanym dla użytkowników smartfonów portalu społecznościowym Foursquare - wykorzystującym pozycjonowanie GPS.

<!-- pagebreak //-->

Samorząd województwa śląskiego przeznaczył na organizację tegorocznej Industriady 2,5 mln zł, w tym 0,5 mln zł na wsparcie organizacji wydarzeń w obiektach leżących na szlaku. Dodatkowe środki zapewniły lokalne samorządy oraz same placówki.

Kampanię reklamową Industriady przygotowano w internecie, prasie, radiu i telewizji. Zapowiedzi imprezy pojawiły się na 14 autobusach miejskich oraz na 260 plakatach wewnątrz nich.

Zorganizowano też kilka imprez promocyjnych, m.in. Industrial Street Night na katowickiej ul. Mariackiej i Piknik Rodzinny w Parku Śląskim, a także kilka konkursów m.in. fotograficznych.

Partnerem przedsięwzięcia ponownie została telewizja Discovery Channel, która w Chorzowie, Gliwicach, Zabrzu i Częstochowie ustawi swoje miasteczka. Patronować im mają telewizyjne programy "Więcej niż magia", "Jeźdźcy piekieł" i "Pogromcy mitów".

W Częstochowie np. będzie można spróbować chodzić po wodzie, a w Gliwicach - doświadczyć wpływu napięcia 500 tys. volt na fryzurę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.