PARTNER PORTALU
  • BGK

W starostwie o ochronie przed powodzią

  • malopolskie.pl    18 lutego 2011 - 17:15
W starostwie o ochronie przed powodzią

Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Uszwica była kluczowym tematem spotkania w starostwie powiatowym w Brzesku, które odbyło się z udziałem m.in. członka Zarządu Województwa Stanisława Sorysa.
Koncepcja zabezpieczenia przeciwpowodziowego doliny rzeki Uszwica zakłada budowę zbiorników retencji. Miałyby powstać w Lipnicy Murowanej i Gosprzydowej.

W planach jest również budowa tzw. zbiornika okocimskiego. Przedstawiona podczas dzisiejszego spotkania wstępna koncepcja wymagać będzie oceny oddziaływania na środowisko. To pozwoli ustalić warunki umożliwiające realizację inwestycji, zasadność i kolejność budowy zbiorników. W rozmowie z członkiem Zarządu Stanisławem Sorysem oraz wicestarostą brzeskim Ryszardem Ożógiem, samorządowcy uzgodnili, że przygotują stosowne porozumienie pomiędzy gminami w tej sprawie.

W dzisiejszych spotkaniu, obok członka Zarządu Stanisława Sorysa oraz wicestarosty brzeskiego Ryszarda Ożóga, wzięli udział burmistrz Brzeska a także wójtowie Borzęcina, Dębna, Gnojnika, Iwkowej oraz Szczurowej.

Przypomnijmy, że Małopolska to rejon o największej ilości opadów, a duża zmienność przepływów decyduje o szczególnym zagrożeniu powodziowym. Średni odpływ ok. 10 l/s/km2 jest prawie dwukrotnie wyższy od przeciętnego dla Polski, co wskazuje na potrzebę zwiększenia sztucznej retencji.

Małopolski Sejmik, jako jeden z pierwszych w Polsce, przyjął tzw. Program Małej Retencji, który przewiduje budowę kilkudziesięciu zbiorników i polderów w całym regionie. Wzmocnią one przede wszystkim ochronę przeciwpowodziową, ale też będą magazynowały wodę i służyły w celach rekreacyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.