PARTNER PORTALU
  • BGK

W stolicy rozpoczął się 40. Rajd "Arsenał"

  • PAP    26 marca 2010 - 18:40

W piątek rozpoczął się 40. Rajd "Arsenał" - największe wydarzenie harcerskie w Polsce, organizowane co roku z okazji rocznicy Akcji pod Arsenałem przez Związek Harcerstwa Polskiego.
Gra miejska dla 1,5 tys. harcerzy z całej Polski, konferencja instruktorska w Belwederze, rodzinny spacer dla warszawiaków "Śladami Szarych Szeregów", uroczystości ku czci bohaterów - to niektóre z atrakcji towarzyszących harcerskiemu Rajdowi "Arsenał". Od piątku do niedzieli harcerze z całej Polski świętują w Warszawie 67. Rocznicę Akcji pod Arsenałem.

Tegoroczny rajd przebiega pod hasłem "Jeśli zmienisz jeden element - zmienisz wszystko". Organizatorzy chcą pokazać, że podejmowanie działań, nawet tych najmniejszych, może wpłynąć na życie wielu ludzi i prowadzić do zmian w wielu sferach.

Celem wszystkich przygotowanych w tym roku atrakcji jest zachęcenie uczestników do podejmowania odważnych i przemyślanych działań, przełamywania stereotypów i realizowania ambitnych pomysłów zarówno w ich życiu osobistym, jak i na rzecz lokalnych środowisk.

Pierwszy dzień rajdu przypada w tym roku dokładnie w 67. rocznicę Akcji pod Arsenałem (26 marca 1943). Rozpoczął się Apelem Poległych oraz wojskową salwą honorową przed warszawskim Arsenałem. O godz. 20.00 w Belwederze odbędzie się konferencja instruktorska pt. "Inspiruje nas cały świat".

Głównym punktem rajdu jest całodniowa gra miejska zaplanowana na sobotę, podczas której patrole odwiedzą inspirujące miejsca Warszawy oraz spotkają się z ludźmi, którzy dzięki swojej wytrwałości i nieszablonowemu myśleniu zrealizowali ciekawe projekty. W grze wezmą udział także harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Po grze odbędzie się premierowy pokaz filmu "Oni szli Szarymi Szeregami" w Kinie Wisła.

W niedzielne przedpołudnie harcerze zapraszają mieszkańców Warszawy do udziału w rodzinnym spacerze "Śladami Szarych Szeregów".

W ostatnim dniu rajdu tradycyjnie odbędą się oficjalne uroczystości harcerskie związane z rocznicą Akcji pod Arsenałem. Rozpoczną się od mszy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odbędzie się Uroczysta Zmiana Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada harcerska z udziałem orkiestry wojskowej. Rajd zakończy się Apelem na placu przed Arsenałem, w czasie którego nagrodzeni zostaną zwycięzcy rajdu, a także najmłodsi uczestnicy Rodzinnego Spaceru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.