PARTNER PORTALU
  • BGK

W stolicy rusza fotograficzna gra miejska "Twoja klisza z Powstania"

  • PAP/GP    4 sierpnia 2017 - 09:10
W stolicy rusza fotograficzna gra miejska "Twoja klisza z Powstania"
Kotwica powstańcza w postaci monumentu, który wieńczy kopiec Powstania Warszawskiego w stolicy. (fot.: Krzysztof Belczyński/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Jakie urządzenie było pomocne podczas ewakuacji kanałami i który powstańczy wynalazek przyczynił się do tak długiego utrzymywania dwóch najsłynniejszych redut na Ochocie dowiedzą się uczestnicy gry miejskiej "Twoja klisza z Powstania. Nauka w służbie Powstania".
"Twoja klisza z Powstania" to fotograficzna gra miejska, która w (5 sierpnia) po raz jedenasty rozegra się na ulicach Warszawy.

- W tym roku postanowiliśmy ją zorganizować na terenie Ochoty i właśnie tę część miasta pokazać poprzez zadania, jakie trzeba będzie rozwiązać na trasie gry. Nasi uczestnicy powinni się wcześniej zarejestrować poprzez naszą stronę internetową. Wtedy otrzymają zagadkę, a jej rozwiązaniem będzie adres, przy którym rozpoczynamy grę - opowiadała Justyna Rudkowska, kierownik działu edukacji kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, organizującego grę.

- Gracze będą musieli zdobywać informacje, znaleźć łączników i uzyskać od nich informacje, wypytać ludzi w danym punkcie, by dowiedzieć się jak zdobyć adres następnego. W kolejnych punktach będą także otrzymywać wskazówki, które łącznie odczytane dadzą adres miejsca, gdzie gra się kończy. Planujemy, że łącznie potrwa ok. 3 godzin - relacjonowała Rudkowska.

Czytaj też: Jak Warszawa uczciła Powstanie w 2017 roku?

Dodatkowo, tak jak w poprzednich latach, oprócz zadań, które czekają na około pięciokilometrowej trasie, uczestnicy także będą mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym.

- I na trasie wykonać zdjęcia w czterech kategoriach, które po rozegraniu gry przysyłają do nas. Nasze jury ocenia je i na jesieni odbywa się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. Kategorie, w których można wykonywać zdjęcia i będą przyznawane nagrody to: reportaż, portret, detal i obiekt w ruchu. Przyznawana jest także nagroda internautów - mówiła kierownik działu edukacji.

Jak wyjaśniła, punkty na trasie są przygotowane w taki sposób, by przybliżać historie, jakie rozegrały się w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 r. - Sceny, które nasi aktorzy rozegrają w tych miejscach są związane z historią Powstania, a w tym roku szczególnie z wątkami dotyczącymi nauki i twórców wynalazków, którzy działali na terenie Ochoty. Mamy już stałych uczestników, którzy co roku biorą udział w grze i są zafascynowani tym, że mogą poznać historię Warszawy właśnie z perspektywy wydarzeń Powstania. Często są to miejsca, w których mieszkają, pracują, mijają je na co dzień i nie znają ich historii - powiedziała Rudkowska.

Uczestnicy gry będą się mogli dowiecie m.in. jakie urządzenie było pomocne podczas ewakuacji kanałami, który powstańczy wynalazek przyczynił się do tak długiego utrzymywania dwóch najsłynniejszych redut w dzielnicy oraz czym próbowano walczyć gdy brakowało już broni.

Gra "Twoja klisza z Powstania. Nauka w służbie Powstania" będzie częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.