PARTNER PORTALU
  • BGK

W świecie komiksu i gier

  • PAP    5 października 2012 - 12:17
W świecie komiksu i gier

Finał konkursu komiksowego dla uczniów, warsztaty plastyczne i projekcje filmów dla dzieci - zainaugurowały w piątek 23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. W programie trzydniowej imprezy są wystawy, spotkania z artystami i warsztaty dla twórców.
Pierwszego dnia imprezy rozstrzygnięto dziecięcy konkurs komiksowy, którego tematem była "Wyprawa po zdrową energię".

"Chcieliśmy zachęcić dzieci do zainteresowania się odnawialnymi źródłami energii. Temat nie był prosty, ale konkurs stał na bardzo dobrym poziomie, a kilku uczestników może już za rok wystartować w dorosłym konkursie na komiks" - powiedział szef artystyczny festiwalu Piotr Kasiński.

Na piątek zaplanowano także otwarcie kilku ekspozycji, w tym wernisaż wystawy prac nadesłanych na międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową. W tym roku napłynęły na niego 144 prace z Polski, a także z Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Zdaniem jurorów konkurs stał w tym roku na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Laureaci zostaną ogłoszeni w sobotę na gali komiksowej.

Łódzki festiwal uważany jest za największą imprezę komiksową w tej części Europy, a tegoroczny ma być rekordowy pod względem liczby zagranicznych gości, których przyjechać ma ponad 20. Do Łodzi przyjechali już m.in. rysownik Simon Bisley, znany z takich komiksów jak "Lobo" czy "Sędzia Dredd" oraz scenarzysta Brian Azzarello, który poprowadził już trzydniowe warsztaty dla scenarzystów.

W tym roku jedną z gwiazd będzie angielski ilustrator, rysownik oraz wzięty twórca okładek płyt - Dave McKean. Festiwalowa publiczność przez weekend będzie miała też okazję spotkać się z artystami z Włoch, Francji, Hiszpanii czy Serbii oraz kilkudziesięcioma polskimi autorami. Przybyć mają m.in. Tomasz Minkiewicz, Marzena Sowa, Michał "Śledziu" Śledziński, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki.

Podczas imprezy zaplanowano obchody 30-lecia magazynu "Fantastyka", na łamach którego debiutowali m.in. Jacek Dukaj czy Andrzej Sapkowski. Nie zabraknie też prezentacji kolejnego wydawnictwa projektu "City Stories", którego współautorami są w tym roku artyści z Ukrainy.

Festiwalowi towarzyszy ponad 20 wystaw, a program imprezy wypełniają także warsztaty dla twórców oraz strefy: targowa, na której wydawnictwa prezentować będą swoją komiksową ofertę, dziecięca, Star Wars i Manga Corner dla miłośników komiksu japońskiego. Nie zabraknie również specjalnej strefy gier - komputerowych, planszowych i strategicznych.

Centrum festiwalowym tradycyjnie jest Łódzki Dom Kultury, ale imprezy odbywać się będą także m.in. w budynku Textilimpeksu, hotelach: Centrum i Grand oraz Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzki Dom Kultury, a współorganizatorem Urząd Miasta Łodzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.