PARTNER PORTALU
  • BGK

W świętokrzyskim rusza Festiwal Nauki

  • PAP    14 września 2012 - 18:57
W świętokrzyskim rusza Festiwal Nauki

Warsztaty, spotkania, prezentacje multimedialne, wycieczki edukacyjne wypełnią dwutygodniowy XII Kielecki Festiwal Nauki. Cykl naukowych imprez, które odbywać się będą równolegle w czterech miastach, rozpoczyna się w sobotę.
Tegoroczny Festiwal odbędzie się w czterech miastach województwa świętokrzyskiego - w Kielcach, Sędziszowie, Busku Zdroju i Bodzentynie - poinformowała dr Agnieszka Predygier, dyrektor XII Kieleckiego Festiwalu Nauki z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

W czasie festiwalu zaprezentowana zostanie niemal każda dziedzina współczesnej nauki: "od nauk ścisłych po kulturę fizyczną" - zapowiada dr Predygier.

Prezentacje będą przygotowane przede wszystkim pod kątem rozbudzenia zainteresowania młodzieży. Zaplanowano m.in. pokazy w mobilnym planetarium, otwarte dni w muzeach a także liczne wykłady i prezentacje multimedialne.

W Sędziszowie (pow. jędrzejowski) odbędzie się cykl spotkań poświęconych Rosji - jej kulturze, polityce, gospodarce a także nauce.

W dużej części festiwal będzie związany z przyrodą Gór Świętokrzyskich. W Centrum Geoedukacji "Geopark" będzie można nauczyć się czytać historię Ziemi w skałach Kielecczyzny - region uznawany jest bowiem za jedno z najciekawszych pod względem geologicznym miejsc w Europie. Z kolei w Bodzentynie zorganizowana będzie wycieczka edukacyjna w górę rzeki Świśliny.

Festiwal nie ogranicza się jedynie do instytucji naukowych regionu świętokrzyskiego. Jak poinformowała PAP Predygier - "współpracujemy z różnymi instytucjami krajowymi, na przykład Politechnika Poznańską, Uniwersytetem Warszawskim czy Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie".

23 września podczas gali "Nauka-Kultura-Sztuka-Sport" na kieleckim rynku będzie można obejrzeć rekonstrukcję oblężenia Kielc przez Tatarów. Organizatorzy zaplanowali także prezentację eksponatów z Muzeum Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej - przede wszystkim broni z okresu II wojny światowej.

Festiwal Nauki potrwa od 15 do 30 września. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej: http://kfn.ujk.edu.pl/ Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.