PARTNER PORTALU
  • BGK

W Szczebrzeszynie zabrzmi wielokulturowo

  • PAP    8 sierpnia 2012 - 14:50
W Szczebrzeszynie zabrzmi wielokulturowo

Wielokulturowe - żydowskie, prawosławne, katolickie - tradycje Szczebrzeszyna przypomnieć mają Dni Kultur, które w piątek rozpoczną się w miasteczku. Na ich program złożą się koncerty, wykłady, promocje wydawnictw oraz nabożeństwa.
Organizatorzy zaproszą mieszkańców i turystów do zabytkowych świątyń trzech religii - synagogi, kościoła i cerkwi.

"Kilka lat temu w Szczebrzeszynie zakończyły się gruntowne remonty synagogi i cerkwi, zaniedbywanych przez dziesiątki lat. Wtedy zrodził się pomysł zorganizowania imprezy, która przypomni, że miasteczko zamieszkiwała niegdyś społeczność złożona z wielu narodowości, z których każda miała swoją kulturę" - powiedział PAP dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie, Sławomir Kalita.

Dni Kultur rozpoczną się w piątek w synagodze. Zaplanowano wykład poświęcony Jankielowi Grojserowi, który był ostatnim Żydem mieszkającym w Szczebrzeszynie. Grojser podczas II wojny światowej był żołnierzem, brał udział w walkach pod Monte Cassino, a po wojnie wrócił do Szczebrzeszyna i prowadził tam sklep. Zmarł w 1970 r. "Pozostał w pamięci wielu starszych mieszkańców Szczebrzeszyna, którzy widywali go, jak rozwoził lemoniadę" - powiedział Kalita.

W synagodze odbędzie się też promocja wydawnictw poświęconych Żydom mieszkającym niegdyś w Szczebrzeszynie oraz prawosławnym i unickim mieszkańcom Zamojszczyzny. Odbędzie się też koncert muzyki klezmerskiej.

W sobotę w kościele katolickim odprawione zostanie nabożeństwo i wystąpi chór z domu pomocy społecznej dla niewidomych kobiet w Żułowie. W niedzielę w cerkwi odprawione zostanie nabożeństwo oraz odbędzie się koncert zespołu muzyki cerkiewnej działającego przy katedrze prawosławnej w Lublinie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.