PARTNER PORTALU
 • BGK

W Szczecinie powstanie katalog zabytków sakralnych

 • bad/PAP    13 września 2015 - 19:58
W Szczecinie powstanie katalog zabytków sakralnych
Odzyskane dwie podstawy pod kwiaty z 2 połowy XVIII w. Fot. policja.pl

Wydana niedawno publikacja "Utracone zabytki powiatu gryfickiego, kamieńskiego i Świnoujścia" ma pomóc policjantom w odzyskaniu zabytków. W ramach programu policjanci sfotografowali także zabytkowe wyposażenie kościołów i oznakowali je na wypadek kradzieży.
Policyjny program polegał na rejestracji zabytków; wykonano 5 tys. dobrej jakości zdjęć, najcenniejsze z zabytków oznaczono numerem seryjnym.

Równocześnie te zabytki, których brak stwierdzono, znalazły się w książce autorstwa aspiranta sztabowego dra Marka Łuczaka, na co dzień zajmującego się w zachodniopomorskiej zwalczaniem przestępczości przeciwko zabytkom. W publikacji obok fotografii zabytku znajduje się m.in. jego opis, miejsce i data zaginięcia bądź kradzieży, czy jednostka policji prowadząca sprawę.

W stu kościołach trzech powiatów brakuje 115 zabytków

Podczas prac policjanci sfotografowali m.in. zabytkowe witraże, polichromie, rzeźby, obrazy, ambony, czy ołtarze. Po zakończeniu prac okazało się, że w stu kościołach w trzech powiatach brakuje 115 zabytków.

"Ta liczba zrobiła na mnie spore wrażenie, nie sądziłem, że braków będzie tak dużo" - mówi PAP Łuczak. "Część z nich zostało skradzionych w latach 90. i później. Problem w odzyskiwaniu zabytków polega m.in. na tym, że część z nich nie figuruje w bazie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, bo utracono je przed wpisaniem do niej. Czasem fakt utracenia zabytku wychodzi po latach" - dodaje Łuczak.

Najwięcej, bo 29 brakujących zabytków stwierdzono w katedrze kamieńskiej, w której zgromadzono 300 takich obiektów. Jak powiedział Łuczak, jednym z najcenniejszych utraconych zabytków jest gotycki mszał z 1493 r. Został on skradziony ze skarbca kontrkatedry p.w. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim w czerwcu 1998 r.

Również jeden z ciekawszych przykładów utraty i odzyskania zabytków zdarzył się w kamieńskiej katedrze. Pod koniec 1990 r. z katedry ukradziono cztery siedemnastowieczne rzeźby z dawnego ołtarza przeniesionego do katedry z Trzęsacza - mówił Łuczak. Po kilku tygodniach dwie poszukiwane rzeźby odesłano do katedry - dodał.

Na skutek kradzieży utracono także w 2002 r. dwie cenne rzeźby z początku XVI w. pochodzące z kościoła w Jarszewie, a także w 2007 r. obraz przedstawiający ukrzyżowanie z połowy XIX w. z kościoła w Niemicy.

Dotkliwe straty cennych zabytków odczuł także kościół filialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Karsiborze drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia 1994 r., kiedy skradziono z niego pięć rzeźb pochodzących z końca XV w.

Policja w walce o zabytki

Publikacja, którą wydano również w języku angielskim, trafi do policjantów, służb konserwatorskich i zostanie udostępniona w wersji elektronicznej na stronach internetowych zachodniopomorskiej policji. Jej egzemplarze otrzyma także niemiecka policja i Interpol.

Podobne programy poświęcone zabytkom policja zrealizowała wcześniej w powiecie polickim, stargardzkim i Szczecinie.

To nie pierwsze wydawnictwo zachodniopomorskiej policji poświęcone zabytkom. W 2013 r. ukazało się drugie wydanie książki "Policja w walce o zabytki". To katalog utraconych zabytków i dzieł sztuki z kościołów, placówek kultury i skradzionych dziełach prywatnych. Książka powstała przede wszystkim z myślą o policjantach, którzy znajdą w niej opis konkretnych zabytków, jak również przepisy prawne dotyczące dzieł sztuki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.