PARTNER PORTALU
  • BGK

W Szczecinie rozpoczęły się Dni Morza

  • PAP    11 czerwca 2010 - 12:13

Widowisko plenerowe zbudowane wokół muzyki Chopina, 60 jednostek pływających cumujących przy Wałach Chrobrego, koncerty i pokazy pirotechniczne - to niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatorów rozpoczętych w piątek w Szczecinie Dni Morza.
Dni Morza, największa impreza plenerowa w tym mieście, organizowana jest po raz 63. Potrwa trzy dni.

Tegoroczna edycja ma mieć charakter inny niż poprzednie, bo zrezygnowano z koncertu gwiazdy pop na rzecz widowiska plenerowego zbudowanego wokół muzyki Fryderyka Chopina w 200. rocznicę jego urodzin. Widowisko "Chopin na Chopinie" odbędzie się w sobotę wieczorem. Dzieła Chopina wykonają znani pianiści - Leszek Możdżer i Krzysztof Jabłoński. Muzyce towarzyszyć będą występy baletowe, parada, pokaz świateł i projekcje na telebimach.

Przy Wałach Chrobrego cumują żaglowce "Fryderyk Chopin", "Pogoria", "Iskra" oraz kilkadziesiąt mniejszych jednostek. Przybyły również okręty Marynarki Wojennej: okręt rakietowy ORP "Orkan", szkolny ORP "Wodnik", transportowo-minowy ORP "Poznań".

Ze Szczecina żaglowiec "Fryderyk Chopin" wypłynie w trzymiesięczny rejs, podczas którego zawinie do kilkunastu europejskich portów, a w każdym z nich zaplanowano wydarzenie promujące Polskę.

Dni Morza to także wystawy - m.in. fotograficzna, żaglowców - liczne koncerty, w tym Baltic Suite w wykonaniu Baltic Neopolis Orkiestra, występ zespołu HEY, pokaz sztucznych ogni, parada oldtimerów i jachtów.

Organizatorzy proponują również zwiedzanie żaglowców, okrętów i oldtimerów, bezpłatne rejsy dla młodzieży połączone z zajęciami marynistycznymi, warsztaty ekologiczne, szkutnicze, naukę węzłów żeglarskich. Dla najmłodszych przygotowano na Łasztowni specjalną scenę dziecięcą, na której przez cały czas trwania imprezy odbywać się będą występy, pokazy artystyczne i zabawy.

W piątek na szczecińskim Cmentarzu Centralnym odbędzie się koncert dedykowany "Tym, którzy nie powrócili z morza". Na fortepianie zagra urodzony w Szanghaju Mei-Ting Sun. W roku 200. rocznicy urodzin Chopina artysta odbywa tourn,e dookoła świata, wykonując wszystkie jego dzieła na fortepian solo.

W niedzielę o godz. 12.00 w kościele nad Odrą św. Jana Ewangelisty abp Andrzej Dzięga poświęci ołtarz morski i odprawi uroczystą mszę św. w intencji ludzi morza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.