PARTNER PORTALU
  • BGK

W Tarnobrzegu już szykują się do lata

  • AW    13 stycznia 2011 - 14:41
W Tarnobrzegu już szykują się do lata

1 czerwca wszyscy miłośnicy pływania czy żeglowania będą mogli korzystać z Jeziora Machowskiego, które posiada najwyższą klasę czystości w regionie. W tym sezonie jezioro nie będzie jeszcze w pełni dostępne, ale na wypoczywających czekać będzie rozbudowana plaża, a na żeglarzy keja.
Chociaż do sezonu letniego jeszcze daleko, to przygotowania trzeba już rozpocząć, aby na czas wszystko było gotowe - tak twierdzi Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega - Rozmawiamy między innymi o rozbudowie niestety ciągle tymczasowej plaży i dostosowaniu do potrzeb żeglarzy kei. Plaża miałaby szerokość blisko kilometra. Po obniżeniu lustra wody o metr, będzie także można usypać więcej piasku w głąb Jeziora (ok. 20-25 metrów) tak, aby osoby pływające nie musiały chodzić po betonowych płytach zabezpieczających brzeg - dodaje.

Władze miasta są po spotkaniach roboczych z władzami Kopalni Siarki Machów .

- Tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, pełne udostępnienie Jeziora Machowskiego, będzie możliwe dopiero po napełnieniu wyrobiska w Piasecznie. Początkowo zakładaliśmy, że napełnianie mogłoby się zakończyć w połowie bieżącego roku. Niestety prędkość napełniania jest mniejsza od tej, której się spodziewaliśmy, dlatego najprawdopodobniej napełnianie potrwa do końca roku -mówi Zbigniew Buczek, prezesem kopalni.
 
Jak wyjaśnił prezes Buczek, w tym roku udostępnienie Jeziora będzie odbywało się na podobnych zasadach, jak w roku ubiegłym. Dla osób pływających zostanie wydzielona tymczasowa, ale rozbudowana plaża. Prawdopodobnie nadal będzie obowiązywał zakaz pływania motorówkami. Oczywiście najważniejszą kwestią będzie bezpieczeństwo osób korzystających z akwenu i terenów wokół niego, na których cały czas znajdują się kable wysokiego napięcia i instalacje górnicze.

Jeszcze w listopadzie władze miasta złożyły także dwa projekty w ramach programu rewitalizacji na budowę stanicy wodniackiej oraz basenu i brodzika odkrytego z budynkiem towarzyszącym wraz z terenem rekreacyjnym i obsługą komunikacyjną nad Jeziorem Machowskim. Koszt pierwszej inwestycji to blisko 6 mln zł, a drugiej - ok. 15 mln zł. Wstępne projekty niezbędne do oceny formalno prawnej zostały już przygotowane przez dwa biura projektowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.