W Tarnobrzegu już szykują się do lata

1 czerwca wszyscy miłośnicy pływania czy żeglowania będą mogli korzystać z Jeziora Machowskiego, które posiada najwyższą klasę czystości w regionie. W tym sezonie jezioro nie będzie jeszcze w pełni dostępne, ale na wypoczywających czekać będzie rozbudowana plaża, a na żeglarzy keja.
W Tarnobrzegu już szykują się do lata

Chociaż do sezonu letniego jeszcze daleko, to przygotowania trzeba już rozpocząć, aby na czas wszystko było gotowe - tak twierdzi Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega - Rozmawiamy między innymi o rozbudowie niestety ciągle tymczasowej plaży i dostosowaniu do potrzeb żeglarzy kei. Plaża miałaby szerokość blisko kilometra. Po obniżeniu lustra wody o metr, będzie także można usypać więcej piasku w głąb Jeziora (ok. 20-25 metrów) tak, aby osoby pływające nie musiały chodzić po betonowych płytach zabezpieczających brzeg - dodaje.

Władze miasta są po spotkaniach roboczych z władzami Kopalni Siarki Machów .

- Tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, pełne udostępnienie Jeziora Machowskiego, będzie możliwe dopiero po napełnieniu wyrobiska w Piasecznie. Początkowo zakładaliśmy, że napełnianie mogłoby się zakończyć w połowie bieżącego roku. Niestety prędkość napełniania jest mniejsza od tej, której się spodziewaliśmy, dlatego najprawdopodobniej napełnianie potrwa do końca roku -mówi Zbigniew Buczek, prezesem kopalni.
 
Jak wyjaśnił prezes Buczek, w tym roku udostępnienie Jeziora będzie odbywało się na podobnych zasadach, jak w roku ubiegłym. Dla osób pływających zostanie wydzielona tymczasowa, ale rozbudowana plaża. Prawdopodobnie nadal będzie obowiązywał zakaz pływania motorówkami. Oczywiście najważniejszą kwestią będzie bezpieczeństwo osób korzystających z akwenu i terenów wokół niego, na których cały czas znajdują się kable wysokiego napięcia i instalacje górnicze.

Jeszcze w listopadzie władze miasta złożyły także dwa projekty w ramach programu rewitalizacji na budowę stanicy wodniackiej oraz basenu i brodzika odkrytego z budynkiem towarzyszącym wraz z terenem rekreacyjnym i obsługą komunikacyjną nad Jeziorem Machowskim. Koszt pierwszej inwestycji to blisko 6 mln zł, a drugiej - ok. 15 mln zł. Wstępne projekty niezbędne do oceny formalno prawnej zostały już przygotowane przez dwa biura projektowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE