PARTNER PORTALU
  • BGK

W Toruniu przybędzie kamer monitoringu miejskiego

  • PAP    13 lutego 2015 - 12:45

Ponad dwukrotnie zwiększy się liczba kamer miejskiego monitoringu w Toruniu w 2015 roku. Najwięcej urządzeń zamontowanych zostanie w rejonie przystanków tramwajowych oraz dworców kolejowych.
Jak poinformował toruński ratusz, w mieście przybędzie w tym roku 167 kamer monitoringu miejskiego. "Pierwsze kamery systemu monitoringu zostały zainstalowane w 2000 roku. Obecnie mamy ich 128, a w tym roku liczba ta wzrośnie ponad dwukrotnie. System jest cały czas unowocześniany. Kamery montowane są nie tylko jako odrębne zadanie, ale także w ramach wielu innych inwestycji" - poinformował prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wiadomo już, że 117 kamer przeznaczonych będzie dla transportu publicznego - 76 pojawi się w rejonie przystanków tramwajowych a 41 na Dworcach Toruń Główny i Toruń Miasto. Dziesięć kamer zamontowanych zostanie w parku na osiedlu Na Skarpie, a 24 na nowym moście drogowym.

Jak przekazała w piątek rzeczniczka toruńskiego ratusza Aleksandra Iżycka, pieniądze na realizację inwestycji pochodzić mają z różnych źródeł. Jednym z nich będzie współfinansowany ze środków unijnych projekt BiT-City zakładający komunikacyjne zintegrowanie obu stolic województwa, Bydgoszczy i Torunia.

Rzeczniczka podkreśliła, że w latach 2010-2014 na budowę i rozbudowę systemu monitoringu wydano w Toruniu przeszło 3,7 mln zł. W ramach dofinansowania systemu ze środków unijnych pozyskanych zostało prawie 1,2 mln zł. W tych latach, dzięki kamerom, zatrzymano ponad 200 sprawców przestępstw i wykroczeń, nałożono prawie 3 tys. mandatów karnych i skierowano prawie 100 wniosków o ukaranie do sądu grodzkiego.

Iżycka dodała, że wsparciem dla monitoringu miejskiego są kamery instalowane przez toruńskie spółdzielnie mieszkaniowe, w ramach monitoringu osiedlowego. W latach 2010-2014 zamontowano 28 takich urządzeń. Miasto współpracuje w tym zakresie ze spółdzielniami mieszkaniowymi: MSM, SM Kopernik, SM Rubinkowo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.