PARTNER PORTALU
  • BGK

W Ulanowie będzie Muzeum Flisactwa Polskiego

  • PAP/AT    18 marca 2015 - 10:35
W Ulanowie będzie Muzeum Flisactwa Polskiego
Do muzeum trafiło blisko tysiąc eksponatów. Większość z nich należała do potomków rodzin flisackich (Spływ galarem flisackim, fot. flisacy.ovh.org)

W kwietniu 2015 r. w Ulanowie otwarte zostanie Muzeum Flisactwa Polskiego. Siedzibą będzie wyremontowany budynek z 1865 r., w przeszłości należący do retmana flisackiego.
"Po apelu do mieszkańców miasta do muzeum trafiło blisko tysiąc eksponatów. Większość z nich należała do potomków rodzin flisackich; pochodzą głównie z XIX i XX wieku" - powiedział burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz.

Zauważył, że "od XVI do XIX w. leżący u ujścia Tanwi do Sanu Ulanów był znaczącym ośrodkiem flisackim w ówczesnej Polsce". "Miasto było bardzo ważnym portem śródlądowym dla ziem południowej ówczesnej Rzeczpospolitej" - dodał.

W Ulanowie naprawiano i budowano statki, szkolono flisaków, którzy potem prowadzili spławy Sanem, Wieprzem, Bugiem, Narwią i Wisłą do Torunia, Grudziądza i Gdańska.

Wyremontowany obiekt ma nowy dach pokryty blachą, nowe podłogi, okna i drzwi. "Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się m.in. narzędzia i urządzenia flisackie, dokumenty, w tym także przewozowe, archiwalne fotografie, meble rodzin flisackich" - powiedział Bartłomiej Putko z ulanowskiego magistratu.

Z Ulanowa do Gdańska spławiano przede wszystkim drewno; nieco rzadziej zboże. Przed każdą wyprawą w Ulanowie budowano tratwy, które do ujścia Sanu do Wisły płynęły jednym pasem; potem łączyły się w cztery.

Kierujący transportem retman płynął czółnem na czele transportu i oznaczał miejsca, które należało omijać. Z kolei flisacy tratwie nadawali kierunek wiosłami, zwanymi drygawkami.

Po zakończonym transporcie z Gdańska do Ulanowa flisacy wracali pieszo. Jednak po powrocie do rodzinnego miasta nie od razu mogli spotkać się z bliskimi; czekała ich jeszcze dwutygodniowa kwarantanna.

Z początkiem XX stulecia konkurencją dla flisaków stała się kolej. Po zakończeniu drugiej wojny światowej jeszcze spławiano drewno Sanem i Wisłą. Ostatni transport flisacki wypłynął z Ulanowa w 1968 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.