W Wąchocku odsłonięto nowy pomnik

W niedzielę w Wąchocku odsłonięty został pomnik gen. Mariana Langiewicza, który w tym mieście rozpoczął zryw powstańczy 1863 roku. Uroczystości upamiętniające 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego odbyły się także w Kielcach i w Kunowi
Pomnik gen. Mariana Langiewicza został odsłonięty w południe w centrum Wąchocka. W tym mieście, w styczniu 1863 roku, przywódca powstania zgromadził 1400 osób, które miały iść do walki o Warszawę. Jego pomnik stanął w centrum miasta, nieopodal szkoły imienia Powstańców Styczniowych. Pieniądze na wzniesienie postumentu zbierali przez kilka lat członkowie Koła Światowego Związku Żołnierzy AK im. Antoniego Hedy "Szarego".

"Wybudowanie tego pomnika jest spełnieniem marzeń wielu pokoleń mieszkańców Wąchocka. Wykonaliśmy zadanie postawione przez śp. generała Antoniego Hedę +Szarego+, a także członków pierwszego komitetu budowy pomnika. Panie generale, zadanie zostało wykonane!" - mówił podczas uroczystości przewodniczący komitetu budowy pomnika Andrzej Karykowski.

W odsłonięciu pomnika uczestniczyli m.in. Teresa Heda-Snopkiewicz, córka generała Antoniego Hedy "Szarego", wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz świętokrzyscy parlamentarzyści i samorządowcy.

Pamięć powstańców uczczono także odsłonięciem tablicy wmurowanej w ściany dworku, w którym stacjonował gen. Langiewicz.

"Identyczne tablice zostały odsłonięte także w Szydłowcu, Suchedniowie i Bodzentynie. Wspólnie z tymi samorządami zawsze na początku stycznia obchodzimy rocznice wybuchu powstania styczniowego, którego uczestnicy na naszych terenach rozpoczęli walkę o niepodległość" - powiedział PAP burmistrz Wąchocka Jarosław Samela. Dodał, że od piątku do niedzieli z Szydłowca (Mazowieckie) przez Suchedniów i Bodzentyn aż do Wąchocka szedł już po raz dwudziesty trzydniowy marsz, którego uczestnicy - blisko 400 osób - przemierzali te same szlaki, co powstańcy styczniowi.

Także w Kunowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie na plebanii miejscowego kościoła spotykali się m.in. dowódca powstańczwgo II korpusu gen. Józef Hauke-Bossak i miejscowy dowódca powstania płk Dionizy Czachowski, w niedzielę uczczono 150. rocznicę wybuchu zrywu. Podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej Kunowa jedyną podjętą uchwałą było nadanie imienia Powstańców Styczniowych reprezentacyjnemu skwerowi w centrum miasta. W gminie tej znajdował się jeden z punktów zbornych przyszłych powstańców.

Kilkaset ubranych na czarno osób przeszło marszem pamięci z podkieleckiego Białogonu do klasztoru na Karczówce. W uroczystej mszy w intencji ojczyzny wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznej "Pułk Żuawów Śmierci" z Buska Zdroju oraz grupa rekonstrukcji historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, które później oddały salwy honorowe przy pomniku Powstańców Styczniowych, gdzie zostały również złożone wieńce.

Regionalne obchody 150. rocznicy powstania styczniowego w województwie świętokrzyskim zainauguruje we wtorek, 22 stycznia, wspólna sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz kieleckiej Rady Miasta. W województwie świętokrzyskim jest kilkaset konferencji, wystaw, konkursów, lekcji historycznych dla młodzieży oraz rajdów szlakami powstańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

zryw powstańczy 1963 roku? co to za powstanie było drogi autorze?

TLu, 2013-01-21 00:38:49 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE