PARTNER PORTALU
  • BGK

W Warszawie rozbłysła świąteczna iluminacja

  • PAP    4 grudnia 2010 - 19:09

W sobotę w Warszawie rozbłysła świąteczna iluminacja m.in. na Starym Mieście, Krakowskim Przedmieściu i na 27-metrowej choince tradycyjnie już ustawionej na Placu Zamkowym. Uroczystość poprzedziła prezentacja imion maskotek Euro 2012 - Slavka i Slavko.
W sobotę w Warszawie rozbłysła świąteczna iluminacja m.in. na Starym Mieście, Krakowskim Przedmieściu i na 27-metrowej choince tradycyjnie już ustawionej na Placu Zamkowym. Uroczystość poprzedziła prezentacja imion maskotek Euro 2012 - Slavka i Slavko.

Imiona bliźniaków w strojach piłkarskich Polski i Ukrainy piłkarscy fani poznali już wcześniej - w sobotę około południa ujawniono je w Kijowie. Imiona maskotek wybrano w głosowaniu, które trwało do 4 grudnia. Slavek i Slavko otrzymali w nim największe, bo 56-procentowe poparcie. Oddano na nich 21816 głosów.

Maskotki Euro 2012 spacerowały w sobotę po Placu Zamkowym i pozowały do pamiątkowych zdjęć z mieszkańcami Warszawy. Slavek i Slavko uczestniczyli także w uroczystości zapalenie świątecznej iluminacji, którą uruchomiła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent stolicy podkreśliła, że klimat Krakowskiego Przedmieścia jest szczególny. "Nie mam wątpliwości, że Krakowskie Przedmieście od Pl. Zamkowego, a jeszcze i Nowe Miasto, to jest najpiękniejszy trakt królewski w Europie, a może i na świecie" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Podziękowała też warszawiakom za poparcie w I turze wyborów na prezydenta stolicy, bo - jak mówiła - gdyby w Warszawie odbywała się II tura głosowania, to ze względu na ciszę wyborczą, nie mogłaby uczestniczyć w sobotniej uroczystości.

Światełka - podobnie jak w ubiegłym roku - ozdobiły Trakt Królewski, Starówkę, Krakowskie Przedmieście, Plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie. Ponadto - w tym roku - postanowiono udekorować również ulicę Emilii Plater i Plac Grzybowski.

Jak co roku, na Placu Zamkowym stanęła 27-metrowa choinka. Drzewko wykonane jest ze sztucznego igliwia, a jego świąteczne dekoracje nawiązują do logo miasta i hasła "Zakochaj się w Warszawie". Choinkę zdobi też, zmieniająca co kilkanaście sekund swą sekwencję, specjalna iluminacja.

Jeszcze przed zapaleniem świątecznej iluminacji na Placu Zamkowym rozpoczął się koncert mikołajkowy pod hasłem "Wielka iluminacja świątecznej Warszawy", przygotowany przez Stołeczną Estradę. Biorą w nim udział m.in.: K.A.S.A., Urszula, Patrycja Markowska oraz Andrzej Piaseczny.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.