PARTNER PORTALU
 • BGK

W Warszawie rusza Tydzień Obywatelski

 • PAP    7 września 2014 - 09:06

- W Warszawie trwać będzie VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP). Rozpocznie się od Tygodnia Obywatelskiego, który ma zachęcić warszawiaków do włączenia się w działalność organizacji pozarządowych; przygotowano ok. 60 atrakcji w całej stolicy.
VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP) to święto całego sektora pozarządowego, na którym spotykają się przedstawiciele organizacji, samorządów, administracji publicznej oraz biznesu.

Tegoroczny OFIP składa się z trzech głównych wydarzeń: Tygodnia Obywatelskiego, Pikniku Inicjatyw Obywatelskich zaplanowanego na niedzielę, 14 września i dwudniowego forum (14 i 15 września) - konferencji, na której spotkają się przedstawiciele trzeciego sektora.

"Tydzień Obywatelski trwać będzie od poniedziałku 8 września do soboty 13 września. W tym czasie dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy ponad 50 różnego rodzaju inicjatyw wśród których każdy znajdzie coś dla siebie" - powiedziała koordynatorka projektu Aleksandra Wietecha.

Czytaj też: Budżet obywatelski antagonizuje obywateli

Podczas Tygodnia Obywatelskiego zaprezentowane zostaną organizacje z całej Polski. Każdy uczestnik będzie mógł porozmawiać z ich przedstawicielami i poznać zasady, na jakich działają. Impreza ma zaprezentować mieszkańcom działalność organizacji pozarządowych z całego kraju i pokazać, jaką rolę pełnią w lokalnych społecznościach.

Wśród atrakcji znajdą się m.in. warsztaty skierowane zarówno do dzieci, ich rodziców, jak i dziadków. Będą prowadzone w dwóch językach: polskim i angielskim. "Ma to na celu zniwelowanie granic i integrację wszystkich mieszkańców stolicy" - dodała Wietecha.

Czytaj też: Budżet obywatelski ma przyszłość

Warsztaty realizowane są przez Fundację Siła Serca pod hasłem "Jordanek-Witaj". W czasie Tygodnia Obywatelskiego odbywać się będą codziennie, od poniedziałku do soboty w Ogródku Jordanowskim przy ul. Odyńca na Mokotowie. Każdego dnia będą miały inny charakter: teatralno-muzyczne, bazujące na dziedzictwie kulturowym ("Etno-gratka"), integracyjno-artystyczne (Artystyczne "ABC") z plenerem malarskim dla rodzin z dziećmi, turystyczno-rekreacyjne połączone z organizacją wycieczki po Górnym Mokotowie oraz wieczorku poetyckiego i zapoznawczo-integracyjne.

Celem inicjatyw organizowanych w ramach Tygodnia Obywatelskiego jest m.in. integracja mieszkańców stolicy. Temu służy utworzenie Strefy Dzień Dobry, która jest elementem kampanii promującej dobrosąsiedzkie relacje. W trakcie nadchodzącego tygodnia każde stołeczne sąsiedztwo będzie mogło przyłączyć się do tego projektu i na własnym przykładzie pokazać jak wyglądają dobre stosunki sąsiedzkie. W ramach projektu powstanie Katalog Strefy Dzień Dobry, czyli przyjaznych sąsiedztw na mapie stolicy.

W czasie Tygodnia Obywatelskiego będzie można również wesprzeć potrzebujących. Fundacja D.O.M działająca na rzecz osób ubogich oraz pokrzywdzonych przez los organizuje zbiórkę odzieży, która zostanie przekazana osobom bezdomnym.

"Największe zapotrzebowanie jest na elementy garderoby męskiej, takie jak: koszule, spodnie, bluzy, swetry i kurtki" - mówi Zdzisław Bielecki z Fundacji D.O.M.

Odzież można oddawać w Punkcie Zbiórki i Rozdziału Darów przy ul. Grójeckiej 20B od wtorku do soboty, w godz. 15-18.

W ostatnim dniu Tygodnia Obywatelskiego zaplanowano "Kiermasz z lepszej półki" w Parku Praskim. Weźmie w nim udział ok. 30 organizacji z Warszawy i okolic, które zaprezentują swe wyroby i usługi świadczone w ramach przedsiębiorczości społecznej. "Można się będzie dowiedzieć, jak każdy z nas może wspierać działalność społeczną, kupując rzeczy, które i tak są nam na co dzień potrzebne" - zachęca Piotr Kęcik z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Imprezy odbywać będą się na terenie całej Warszawy do soboty. Organizatorzy starali się, by nie koncentrowały się one w jednej dzielnicy, ale by rozsiane były po całym mieście. Szczegółowy plan można znaleźć na stronie http://ofip.eu/aktualnosci/tydzien/.

W niedzielę, 14 września zaplanowano Piknik Inicjatyw Obywatelskich, który odbędzie się w godz. 11-17.00 przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

W niedzielę i poniedziałek (14-15 września) na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się konferencja z udziałem przedstawicieli trzeciego sektora, a na zakończenie OFIP-u, we wtorek 16 września - ogólnopolskie forum samorządowych pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

OFIP-y odbywają się co trzy lata, pierwszy miał miejsce w 1996 r. Więcej informacji na temat tegorocznego Forum można znaleźć na stronie http://ofip.eu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.