PARTNER PORTALU
  • BGK

W Warszawie stanie pomnik poległych na misjach wojskowych

  • PAP/Rzeczpospolita    27 lutego 2014 - 07:10

Będzie pomnik poległych na misjach wojskowych. Tłem dla pomnika poległych na misjach stanie się ściana pamięci z ich nazwiskami.
Przed Centrum Żołnierza - Weterana Misji Zagranicznych, który powstanie na warszawskim Mokotowie, znajdzie się trzyipółmetrowa rzeźba z brązu upamiętniająca poległych na misjach żołnierzy  - informuje "Rzeczpospolita".

Autorem obelisku jest prof. Maciej Aleksandrowicz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który wraz z architektami z firmy "Kaps architekci Korneluk, Parysek, Słowik" wygrał konkurs ogłoszony przez MON.

Według Jacka Matuszaka z resortu obrony, "forma rzeźby odwołuje się do ceremoniałów pogrzebowych ważnych osób z czasów I Rzeczpospolitej. Umieszczony na froncie bryły pomnika orzeł wojskowy symbolizuje każdego z poległych".

Tło dla obelisku będzie stanowiła ściana pamięci, czyli mur z wyrzeźbionymi symbolami rodzajów sił zbrojnych, na którym zostaną umieszczone tabliczki z nazwiskami poległych na misjach żołnierzy.

Budowa pomnika ma się zakończyć do grudnia tego roku. W całości sfinansuje go resort obrony. Pomnik wraz z aranżacją przestrzenną, czyli oświetleniem i okalającym go murem, ma kosztować 1,3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • mp1248, 2014-02-27 09:54:10

    Za publiczne pieniądze pomnik najemnikom?! Proponuję p.St.Banderze jako patriocie bratniego narodu.