PARTNER PORTALU
  • BGK

W Warszawie stanie pomnik rtm. Witolda Pileckiego

  • PAP    23 września 2014 - 13:34

- W Warszawie powstanie pomnik rtm. Witolda Pileckiego - zapowiadają stołeczne władze, które ogłosiły konkurs rzeźbiarski na jego koncepcję. Bohaterski rotmistrz był żołnierzem WP i AK, dobrowolnym więźniem Auschwitz. Po wojnie zamordowały go komunistyczne władze.
"Pomnik ma być rzeźbą figuratywną upamiętniającą postać rotmistrza Witolda Pileckiego lub abstrakcyjnym założeniem przestrzennym z obowiązkowym elementem rzeźby figuratywnej w postaci portretu rotmistrza" - poinformowało biuro prasowe ratusza. Wysokość monumentu nie będzie mogła przekroczyć 3,5 m.

Pomnik rtm. Pileckiego ma zostać zbudowany na Żoliborzu. Rzeźba stanie w pobliżu al. Wojska Polskiego (na przedłużeniu osi ul. Bitwy pod Rokitną), nawiązując w ten sposób do miejsca, w którym Pilecki dołączył do łapanki, żeby znaleźć się wśród osób wywiezionych do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pilecki poszedł do obozu ochotniczo, żeby zorganizować tam konspirację wojskową i zdobyć wiarygodne dane o zbrodniach popełnianych przez Niemców. To on przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 30 września br. Termin składania prac konkursowych to 28 listopada. Wyniki konkursu będą znane na początku grudnia.

Czytaj też:  Rada Warszawy zajmie się projektem pomnika "Solidarności" i metrem

Prace nadesłane na konkurs oceni sąd pod przewodnictwem dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marka Mikosa. Jury, m.in. osoby ze Związku Polskich Artystów Plastyków i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oceni czytelność przekazu pomnika oraz atrakcyjność jego formy, w tym sposób nawiązania do otoczenia i ukształtowania przestrzeni, jego trwałość i odporność. Koszt wybudowania pomnika nie będzie mógł przekroczyć 1,5 mln zł.

 Czytaj też: Radni zdecydują o rozbiórce pomnika gen. Czerniachowskiego w Pieniężnie

Zwycięzca konkursu otrzyma w nagrodę 70 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji dotyczących wykonania projektu realizacyjnego pomnika. Laureat II nagrody otrzyma 40 tys zł, a osoby wyróżnione otrzymają łącznie 30 tys. zł.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.architektura.um.warszawa.pl/pomnikpilecki.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Pochodził z rodziny szlacheckiej o tradycjach niepodległościowych. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem kampanii 1939 r.

W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. Jako jej żołnierz powziął plan zdobycia materiałów wywiadowczych z tworzonych przez hitlerowców obozów koncentracyjnych. Bezpośrednim powodem była rosnąca liczba aresztowań wśród żołnierzy oraz informacje o zbrodniczych działaniach Niemców. By dostać się do obozu Pilecki 19 września 1940 r. wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Został zatrzymany w kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 40.

Podając się za Tomasza Serafińskiego - ukrywającego się żołnierza polskiego - został wywieziony do niemieckiego obozu Auschwitz. Pilecki zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów. Uciekł z obozu pod koniec kwietnia 1943 r.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.