PARTNER PORTALU
  • BGK

W Warszawie zadbają o bezpieczeństwo pieszych

  • PAP/EM    8 marca 2017 - 16:26
W Warszawie zadbają o bezpieczeństwo pieszych
Program przewiduje m.in. przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa ponad tysiąca przejść dla pieszych w Warszawie (fot. pixabay)

• ZDM będzie realizował projekty służące poprawie bezpieczeństwa pieszych na drogach - poinformował warszawski ratusz.
• W ramach programu mają m.in. zostać zbudowane tzw. aktywne przejścia dla pieszych, progi spowalniające, oświetlenie, nastąpią też zmiany w organizacji ruchu.
Stołeczny ratusz poinformował na konferencji prasowej, jak realizuje politykę mającą poprawić bezpieczeństwo pieszych w ruchu miejskim. "W ramach polityki, którą uruchamiamy w tym roku, i pierwszych kilku milionów złotych, które znajdą się (na ten cel) w budżecie (miasta) teraz na sesji w ten czwartek, przygotowujemy kilka projektów realizowanych przede wszystkim przez Zarząd Dróg Miejskich, (...) stricte dedykowanych poprawie bezpieczeństwa" - poinformowała zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.

W ramach przygotowywanego programu m.in. zostanie stworzone Biuro Polityki Mobilności i Transportu z pionem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na czele którego stanie zastępca dyrektora Biura Drogownictwa i Komunikacji Michał Domaradzki. Nowa struktura odpowiedzialna będzie m.in. za politykę bezpieczeństwa ruchu drogowego i transportu, programy i audyty tego bezpieczeństwa, zatwierdzanie organizacji ruchu, a także sprawy związane z kontrolą pasa drogi.

Program przewiduje m.in. przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa ponad tysiąca przejść dla pieszych w Warszawie, przygotowanie dodatkowego oświetlenia, wybudowanie tzw. aktywnych przejść sygnalizujących osobę na pasach, poprawę widoczności na przejściach, azyle, zmiany w organizacji ruchu i budowę progów spowalniających.

Kaznowska powiedziała, że w ramach programu odbędą się również duże akcje informacyjne, w które ratusz chce włączyć miejskie spółki, przede wszystkim Tramwaje Warszawskie, Metro Warszawskie i Zarząd Transportu Miejskiego.

Michał Domaradzki zapowiedział podczas środowej konferencji, że Biuro Polityki Mobilności i Transportu ma przede wszystkim jedno podstawowe zadanie: "przeprowadzić szczegółową analizę warszawskich dróg", by uzyskać informacje, które obszary "generują zwiększone ryzyko na naszych drogach" i wymagają natychmiastowych korekt.

W jego relacji biuro ma się również zajmować "koordynacją tych przedsięwzięć, które w obszarze bezpieczeństwa prowadzą miejskie zarządy, miejskie spółki", bo - jak zaznaczył Domaradzki - "tej aktywności jest wiele, tylko potrzeba to wszystko skoordynować, jak gdyby wyznaczając właściwe, zbieżne kierunki".

"To jest szalenie istotna rzecz, bo tutaj walka toczy się o wartość najcenniejszą - ludzkie życie. Codziennie obserwujemy to, co dzieje się na naszych drogach. Często, niestety, czytamy komunikaty przekazywane w różny sposób o tragicznych zdarzeniach na naszych drogach. Dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby ta sytuacja uległa poprawie" - powiedział Domaradzki.

Jak informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, jednym z pierwszych zadań pionu Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu, który powstanie w nowym Biurze Polityki Mobilności i Transportu, będzie "opracowanie programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w stolicy, w szczególności działań, które doprowadzą do systematycznego spadku liczby ofiar śmiertelnych, szczególnie wśród pieszych". "Planujemy powołanie stałego zespołu ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu, który będzie opiniował proponowane rozwiązania. Do współpracy z tym zespołem zaprosimy Policję. Ważnym elementem pracy pionu będzie promocja działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Program poprawy bezpieczeństwa będzie uwzględniał priorytety określone w kierunkach polityki Komisji Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa drogowego na lata 2011-2021, takie jak: edukacja i szkolenia, egzekucja przepisów ruchu drogowego, bezpieczniejsza infrastruktura drogowa, bezpieczniejsze pojazdy, stosowanie nowoczesnych technologii, pomoc ofiarom wypadków, ochrona użytkowników dróg szczególnie narażonych na wypadki" - napisał w komunikacie ratusz.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.